Ministr Mlynář a šéf Telecomu Felix vyjednávali v USA o ovládnutí Eurotelu
Mlčeti zlato. Ministr informatiky Vladimír Mlynář a šéf představenstva Českého Telecomu (ČTc) Ondřej Felix navštívili předminulý víkend USA. Na této cestě vedli jednání s americkými akcionáři Eurotelu o odkupu jejich minoritního podílu. Přestože pravdivost této informace je víc než jistá, oba aktéři se drží zlaté rady doktora Plzáka pro nevěrné manžele – zatloukat, zatloukat. „Neřeknu vám víc než to, že k vaší informaci nemám komentář,“ odpověděl ministr na přímý dotaz týdeníku EURO. Ve stejném duchu reagoval i Ondřej Felix: rezolutně odvětil „to nebudu komentovat“. Mluví se o tom, že jednání s Američany zprostředkoval investiční poradce Pedro Pick (podílel se kdysi na první fázi privatizace Telecomu). „Nebudu to komentovat,“ napodobil Pick v reakci Mlynáře s Felixem.
Kdo je vyslal?
Z obchodního a strategického hlediska je utajování informací o neukončených obchodních transakcích pochopitelné. Horší je, že o cestě zřejmě neměli povědomí orgány Českého Telecomu a akcionáři. „Nic o tom nevím, nikdo s námi o tom nehovořil. Pokud nějaká cesta do USA skutečně byla, doufám, že se to dozvíme zítra na představenstvu,“ uvedl minulé úterý pro týdeník EURO Pavel Kuta, místopředseda Fondu národního majetku (FNM drží 51 procent akcií Telecomu), který je i členem představenstva ČTc a zároveň zasedá v meziresortní komisi koordinující jednání zástupců státu v orgánech firmy. Po středečním jednání představenstva byl ale Kuta na slovo mnohem skoupější a o problémech v komunikaci už ani náznakem nehovořil. K otázce ohledně svého mandátu pro jednání s Američany se vyjádřil i ministr Mlynář: „Stát v ČTc striktně postupuje podle usnesení vlády, které ukládá připravit Telecom k nové privatizaci,“ napsal e-mailem týdeníku EURO.
Tři cesty.
Podle neoficiálních informací představenstvo Telecomu pověřilo management, aby už do příštího jednání rozpracoval tři varianty řešení problému údajně překapitalizované (respektive nízko zadlužené) firmy. První možností je, že ČTc odkoupí 49 procent Eurotelu od amerického konsorcia Atlantic West, čímž by se mu podařilo mobilního operátora zcela ovládnout (dosud drží 51 procent). Druhou verzí je vyplacení superdividendy a třetí zpětný odkup akcií (obě znamenají vrácení peněz akcionářům).
Jednání v USA přineslo i konkrétní cenu: Američané jsou ochotni podíl prodat za zhruba 1,3 miliardy USD (téměř 40 miliard korun). „Myslím, že ta cena je odpovídající, reálná a Telecom by ji měl přijmout,“ míní odborník blízký předsedovi představenstva Ondřeji Felixovi. Jiní ji však považují za nadsazenou. „Odpovídající by byla před 11. zářím 2001, ale od té doby trhy o dost spadly,“ míní nejmenovaný poradce, který asistoval při loňském „pokusu“ o dokončení privatizace Telecomu.
V létě 2001 se ČTc snažil dokoupit podíl v Eurotelu poprvé. Tehdy byla v USA vyjednána cena 1,475 miliardy USD. Akcionářům ČTc se to však zdálo mnoho a žádali cenu stáhnout na 1,1 miliardy. Tu Američané neakceptovali.
Zkreslená bilance.
„Jestliže půlka Eurotelu dnes stojí 40 miliard, potom celý by měl mít hodnotu 80. Ukažte mi někoho, kdo by byl ochoten tolik peněz dát. Ta cena je nesmyslná a povede k neúměrné zadluženosti,“ uvádí ekonom blízký Fondu národního majetku. Zároveň hovoří o tom, že bilance firmy neodpovídá zcela skutečnosti a je třeba jí zreálnit. „Jsou tam některá naprosto plonková aktiva, investice, které nic nepřinášejí,“ tvrdí. Další ekonom si myslí, že by se měly zvážit i jiné varianty. „Nabízí se i možnost zcela opačná - odprodeje nynějšího podílu v Eurotelu, případně nákupu jiného mobilního operátora.“ V této souvislosti se hovoří o Českém Mobilu. „Není to úplně nesmyslný návrh, ale takováto rošáda může být i riskantní,“ varuje jeden z analytiků. Protichůdné názory na koupi Eurotelu se do značné míry kryjí s politickým zaměřením. Lidé blízcí Mlynářově Unii svobody se spíše kloní ke koupi, osoby spřízněné s ČSSD jsou většinou proti.
Nízké dluhy.
Český Telecom zveřejnil auditované výsledky za rok 2002. Konsolidované výnosy poklesly o pět procent na 52,9 miliardy. Provozní náklady se meziročně snížily o sedm procent na 26,7 miliardy. Hodnota odpisů a amortizace vzrostla o 12 procent na 19,1 miliardy, což odráží vysoký objem investic v minulých letech, kdy byla budována digitální infrastruktura. To je ale minulost. Loni bylo proinvestováno „jen“ 11,3 miliardy korun, o 40 procent méně než v roce 2001. „Nyní procházíme určitou mezifází, která nevyžaduje velké investice,“ říká Juraj Šedivý, výkonný viceprezident pro korporátní služby. Telecom vykazuje velmi nízkou míru zadlužení. Hrubá míra podle sdělení firmy loni poklesla z 25 na 20 procent a čistá z 18 procent na šest. Nízký objem půjček v porovnání s vlastním kapitálem vede manažery k optimismu ohledně finanční zátěže, kterou by odkup zbytku Eurotelu znamenal. Co je dnes, nemusí být zítra. Bude třeba pečlivě zvážit další vývoj na trhu a synergické efekty, které koupě Eurotelu může přinést. Dvakrát měř, jednou řež.