Menu Zavřít

Z Palestiny se stává arabské Silicon Valley

4. 5. 2016
Autor: Foto CC BY-SA 2.0: David Cobbin; Flickr

Nesporným hegemonem Blízkého východu v oblasti technologií je Izrael, jehož arabští sousedé ovšem jeho pokrok vzhledem k izolaci země nemohou využívat naplno. Technologické startupy a inovace se ale objevují i v arabském světě. Raketový vývoj zažívá v poslední době nejbližší soused Izraele – Palestina.

Palestinské startupy, často samozřejmě kopírující myšlenky ze západního světa, zažívají pozoruhodný boom, ukazuje britský list Financial Times. Příkladem je Yamsafer, portál pro rezervaci hotelů, který založil před necelými pěti lety Faris Zaher.

29letý Zaher získal inženýrský titul v Hongkongu, na nápad na Yamsafer přišel až po návratu domů. Do té doby podobný server v regionu neexistoval. Dnes Zaher v Ramallahu, které je neoficiálním hlavním městem Palestiny na Západním břehu Jordánu, zaměstnává 70 lidí a nedávno se mu podařilo přilákat investici ve výši 3,5 milionů dolarů. Byla to jedna z největších investic, jaká se kdy v Palestině odehrála.

Podobných příkladů jako Yamsafer existuje ještě několik. Například cestovatelský server Batuta nebo informační portál o zdraví WebTeb. Proti sousednímu Izraeli ovšem v Palestině stále existuje řada děr na trhu.

Levní programátoři

V arabské zemi funguje mnoho podnikatelských akcelerátorů a inkubátorů. Kromě soukromých peněz bývají financovány také mezinárodní pomocí. Zahraniční dárci, největším z nich je Agentura Spojených států amerických pro mezinárodní rozvoj (USAID), považuje internet za motor, který nastartuje palestinskou ekonomiku.

Výhodou Západního břehu Jordánu jsou relativně levní programátoři a bohatá poptávka z oblasti Perského zálivu. „V regionu se nachází mnoho talentů v technologiích,“ říká Habib Hazzan, šéf fondu Ibtikar, který do startupů investuje. „Můžeme vidět hlad po inovacích; lidé mají chuť vytvářet nové věci.“

Stále mnoho překážek

Ačkoli má Palestina dobře nakročeno následovat svého souseda na poli technologií, v zemi stále existuje řada zábran. Jednou z nich je pochopitelně politická situace. Stále mnoho lidí se domnívá, že podmínky pro to, aby se Palestina stala Silicon Valley arabského světa, stále nenastaly. A pokud nenastanou, je současný nárůst investic do palestinských startupů pouhou bublinou.

Rovněž region postrádá dostatečné ekonomické vzdělání. Ani podmínky pro podnikání nejsou v Palestině příliš snadné. Například Yamsafer je kvůli lokální byrokracii zaregistrován raději v americkém Delaware. Velkým problémem je také přebujelý veřejný sektor, který je největším zaměstnavatelem v zemi a ukrádá tak byznysu potenciální pracovníky.


Čtěte dále:

bitcoin školení listopad 24

Izraelský pivovar uvařil pivo, které možná pil Ježíš

Česko má „želízko“ ve finále Evropské ceny pro vynálezce 2016

  • Našli jste v článku chybu?