Menu Zavřít

Z pandemie se nejrychleji zotaví cestovní ruch v asijsko-pacifickém regionu, vyplývá z reportu. Sabotovat by to mohla Čína

21. 10. 2022
Doba čtení: 3 minuty
Autor: Depositphotos
  • Podle zprávy Travel & Tourism Economic Impact by prvním místem na světě, ve kterém se plně obnoví cestovní ruch, měl být asijsko-pacifický region

  • Výrazný nárůst turismu a podílu cestovního ruchu na HDP by oblast měla pocítit i přes dlouhotrvající protiepidemická omezení. Ta některé země aplikovaly i během roku 2021

  • Ohrozit cestovní ruch by v tomto regionu mohla Čína, která je vůči mezinárodnímu cestování i nadále opatrná. Úplné zrušení restrikcí navíc zatím pravděpodobně nechystá

Asijsko-pacifický region bude možná jediným místem na světě, jehož cestovní ruch se do roku 2023 plně zotaví. Vyplývá to ze zprávy Travel & Tourism Economic Impact. Ta mimo jiné připomíná, že ve srovnání s úrovní před pandemií klesly v této oblasti příjmy z cestovního ruchu v roce 2020 o 59 procent. Což je více než kdekoli jinde.

K tomu výrazně přispěl fakt, že většina tamních zemí zachovávala přísná protiepidemická opatření i během loňska. Podíl cestovního ruchu na HDP tak v průběhu roku 2021 rostl jen o 16 procent, což je o 12 procentních bodů méně než v Evropě a o sedm méně než v Severní Americe. I přesto report ukazuje, že Asie a Tichomoří tento rozdíl překoná, a to pravděpodobně ještě letos. Koneckonců, výše příjmů z cestovního ruchu přispívající k celkovému hospodářství by měla vzrůst o 71 procent.

V cestovním ruchu chybí 1,2 milionu zaměstnanců. EU se snaží sektor oživit pomocí mladých talentů
Přečtěte si také:

V cestovním ruchu chybí 1,2 milionu zaměstnanců. EU se snaží sektor oživit pomocí mladých talentů

Zájem o cestování po Asii a Tichomoří se už nyní prudce zvyšuje, přičemž omezení byla nejprve uvolněna v Indii a Austrálii, poté například i v Malajsii a Thajsku. Nejnověji je turistům otevřeno Japonsko, Jižní Korea a sever Tchaj-wanu. Do roku 2025 má turismus v Asii a Pacifiku podle Světové rady cestování a cestovního ruchu (WTTC) vzrůst až o 32 procent, v Evropě pak o deset a v Severní Americe o dvanáct.

Desítky milionů nových pracovních míst

Zpráva dále odhaduje, že světová ekonomika poroste v letech 2022 až 2032 zhruba o 2,7 procenta ročně. Pokud jde o vliv cestovního ruchu jako takového, jeho příspěvek ke globálnímu hospodářství se každoročně zvýší v průměru o 5,8 procenta. V asijsko-pacifické oblasti pak tato čísla šplhají ještě výše. „Podle WTTC se očekává, že podíl cestovního ruchu na HDP poroste v průměru o 8,5 procenta za rok,“ uvádí web CNBC.

V následující dekádě by navíc mělo díky oživenému cestovnímu ruchu přibýt 126 milionů nových pracovních míst, z toho zhruba 65 procent právě v Asii a Tichomoří. Co se týče samostatných států, výrazný nárůst pracovních příležitostí lze čekat v Indonésii (5,3 milionu), Thajsku (3,5 milionu) a na Filipínách (3,15 milionu).

Čína doplácí na tvrdý lockdown a ruskou invazi na Ukrajinu. Klesá maloobchod, produkce i hodnota jüanu
Přečtěte si také:

Čína doplácí na tvrdý lockdown a ruskou invazi na Ukrajinu. Klesá maloobchod, produkce i hodnota jüanu

Schopnost Asie zcela se zotavit by dle reportu mohla sabotovat Čína. Tedy za předpokladu, že bude i nadále aplikovat omezení týkající se cestování. Ostatně, zatím to na úplné zrušení zbývajících protiepidemických opatření nevypadá.

Během nedělního 20. celostátního sjezdu komunistické strany čínský prezident Si Ťin-pching sice prohlásil, že dynamická politika nulového cestovního ruchu v zemi dosáhla ,pozitivních výsledků‘, nenaznačil ale, zda se tento přístup v dohledné době změní. S cílem omezit nedávný nárůst nakažených úředníci naopak ještě zpřísnili. Zatím však jen lokálně. Konkrétně uzavřeli zábavní podniky v Šanghaji a školy v centrálním čínském městě Si-an. Miliony tamních občanů přitom opět uvrhly do lockdownu.

Česko zachraňují Němci

Předcovidovým číslům se v letošní letní sezóně přiblížil rovněž turismus v Česku. Návštěvnost tuzemských hotelů v srpnu oproti přechozím rokům podpořili zejména turisté ze zahraničí. Těch se u nás během druhého měsíce prázdnin ubytoval skoro dvojnásobek. Největší zastoupení mezi nimi měli podle portálu CzechTourism Němci (164 tisíc). Následovali Poláci (74,5 tisíce) a hosté ze Slovenska (72,4 tisíce). Českých návštěvníků oproti předchozímu roku paradoxně ubylo, a to přibližně o 15 procent.

Tvrdé restrikce připravily Japonsko o turisty, už brzy by jim ale mohl být konec. Tamní úřady spoléhají na rekordně slabý jen
Přečtěte si také:

Tvrdé restrikce připravily Japonsko o turisty, už brzy by jim ale mohl být konec. Tamní úřady spoléhají na rekordně slabý jen

Ačkoli má tuzemský cestovní ruch ke své obnově dobře nakročeno, ve srovnání s rokem 2019 jsou letošní čísla stále o 24,4 procenta nižší. „Roli zde stále hraje výpadek turistů z Ruska a Číny,“ vysvětluje ředitel České centrály cestovního ruchu CzechTourism Jan Herget. Rozhodující pak bude také nadcházející zimní sezóna.

bitcoin_skoleni

Budoucnost českého turistického odvětví bude důležitým tématem veletrhů cestovního ruchu GO a Regiontour, jež probíhají tento týden na brněnském výstavišti. 

„Turistický průmysl zaměstnává v České republice desetitisíce lidí a přináší běžně do státního rozpočtu stovky milionů korun,“ komentuje ředitel projektu GO-Regiontour Petr Maliňák a dodává, že pandemie znamenala pro toto odvětví téměř totální rozklad. Nemalé komplikace podle něj v posledních měsících přináší i situace na trhu s energiemi, v jejímž důsledku náklady na provoz ubytovacích a stravovacích služeb strmě stoupají.

  • Našli jste v článku chybu?