Maďarská centrální banka v úterý snížila úrokové sazby o dalších 10 bazických bodů na 2,3 procenta. Od července 2012 tak šlo již o 23. pokles v řadě. A jak se zdá, snižování úroků stále ještě nemusí být u konce. Podle vyjádření centrální banky se už sazby sice přiblížily hladině, která zajišťuje cenovou stabilitu, i tak ale může pokračovat opatrné uvolňování měnových podmínek, pokud bude třeba.
Nepřetržité snižování úrokových sazeb si centrální banka může dovolit díky nízké inflaci, která se poprvé od roku 1968 propadla do záporných hodnot. Česká národní banka má rozhodování snazší. Klíčová úroková sazba se nachází na technické nule a na této úrovni pravděpodobně zůstane nejméně do počátku roku 2016. Hlavní starost bude mít tedy ČNB s tím, kdy opustit intervenční režim. V tomto ohledu se toho ale na jejím dnešním zasedání pravděpodobně mnoho nového nedozvíme. Údaje o květnové inflaci a vývoji HDP v prvním čtvrtletí na výraznější změny v rétorice nezakládají. Navíc centrální banka bude vyčkávat na červenec, kdy bude mít k dispozici novou inflační zprávu a prognózu. K ukončení intervenčního režimu tak dojde nejspíše až v polovině roku 2015.
V nejobtížnější situaci se nachází polská centrální banka, která čelí skandálu spojenému se zveřejněním nahrávek mezi šéfem centrální banky a vládními činiteli. A tak i když polská inflace v letních měsících asi zamíří směrem k nule, a snížení úrokových sazeb by tak přicházelo v úvahu, nebude pro centrální banku snadné trhy přesvědčit, že se jedná o ekonomické rozhodnutí a ne o politickou zakázku.
Čtěte také další díly rubriky Z parketu: