Rusko přišlo kvůli odlivu zahraničního kapitálu za poslední čtyři měsíce o více než 1,6 miliardy dolarů (zhruba 37 miliard korun). Je to nejvíce od roku 2013, informoval ruský list Kommersant s odkazem na informace firmy Emerging Portfolio Fund Research (EPFR), která sleduje globální toky investic. Příčinou odchodu zahraničních investorů je podle listu mimo jiné i neustále ochlazování vztahů mezi Moskvou a Západem v čele s USA.
Peníze, které investoři nevkládají do ruských fondů, putují podle EPFR do rozvojových ekonomik. Největší přítok investic tak v posledních měsících zaznamenaly Indie (bezmála 60 miliard korun) a Brazílie (zhruba 23 miliardy korun).
Hlavní příčina situace v Rusku podle odborníků spočívá především ve vnitrostátním riziku, které způsobilo zhoršení investičního klimatu v zemi.
Velmistr Kasparov: Mafiánské Putinovo Rusko je třeba porazit hybridní válkou
Negativně ruský trh ovlivnilo i nenaplnění příslibu zlepšení vztahů mezi Moskvou a Washingtonem, které se očekávalo po zvolení prezidenta Donalda Trumpa. Investoři tak podle analytiků přišli o poslední iluze normalizace vztahů mezi Ruskem a Západem, když Spojené státy i Evropská unie v červnu prodloužily hospodářské sankce proti Rusku.
Atraktivitu ruských aktiv snižuje dále vyostření vnitrostátního konfliktu mezi ruským ropným gigantem Rosněfť a konglomerátem Sistěma ruského oligarchy Vladimira Jevtušenka. Svou roli sehrál i pád cen ropy, napsal Kommersant.
Přečtěte si také: