Menu Zavřít

Z vesmíru až do vašeho pokoje

16. 10. 2007
Autor: Euro.cz

Novou zábavu obstarávají mravenci, garnáti, kudlanky...

MM25_AI

Na počátku byl údiv mých známých, čerstvých novomanželů. „K čemu to je?,“ obraceli při vybalování svatebních darů v rukou podlouhlou plastovou krabičku s průsvitnou modrou hmotou. „Akvárium na mravence, ale ty vám teprve dáme, nebyli na skladu,“ zněla odpověď dárců z hloučku přihlížejících svatebčanů.
Ovšem na úplném počátku byli výzkumníci z NASA, kteří „antquarium“ vyvinuli ke studiu a porozumění života ve stavu beztíže. Onen modrý gel má totiž speciální vlastnosti, které zajišťují, že ani extrémní přetížení při vzletu raketoplánů mravence nerozdrtí. A také jim poskytuje ideální prostředí a veškerou stravu, kterou pro celý svůj život potřebují.
Antquarium s mravenci typu Pogonomyrmex occidentalis, výjimečně odolnými a nenáročnými na teplotu nebo vlhkost prostředí, letělo v květnu 2000 na palubě kosmické lodi S. T. S. 107 a jeho princip je jednoduchý. Dřívkem uděláte do horní vrstvy gelu několik otvorů a vypustíte do nich kolonii deseti až patnácti turbomravenců. Ti před vašima očima začnou vytvářet unikátní strukturu chodeb. Jednu kolonii můžete pozorovat při práci zhruba půl roku, než mravenci odejdou do svých věčných lovišť.
Komu by mravenci připadali příliš akční, může zvolit na podobném principu fungující plantarium, ve kterém lze pro změnu pozorovat životní cyklus rostlin od semínka - tentokrát v gelu zeleném. Případně si pořídit miniaturní biosféru „Beachworld“. Uvnitř malého uzavřeného akvária žijí ve vodním prostředí červení garnáti, kterým není potřeba dodávat potravu, vzduch ani měnit vodu. Jediné, co tento ekosystém potřebuje, je sluneční světlo a teplo. Světlo totiž umožňuje mikrořasám vyrábět kyslík a potravu pro garnáty, kteří na oplátku produkují kysličník uhličitý a živiny pro růst řas.
Podobných dárků, které nám umožní nahlédnout do nejmenších detailů tajemství života na Zemi v pohodlí domova, je možné u internetových prodejců nalézt spousty, Například dětskou minifarmu, v níž lze sledovat vývoj motýlů od housenky po vyklubání z larvy nebo životní cyklus slunéček sedmitečných či kudlanek nábožných. Snad jen nějaké to „Humanquarium“ chybí. Jeho sledování by bylo jistě poučné nejen pro novomanžele.

  • Našli jste v článku chybu?