Ulrich Hoeness Jednašedesátiletý Ulrich Hoeness „povýšil“ na manažera Bayernu počátkem osmdesátých let. Od té doby stoupal v hierarchii klubu až na nynější post prezidenta a předsedy dozorčí rady.
* Bayern Mnichov dlouhé roky šetřil a neutrácel horentní sumy za posily jako jiné evropské kluby. Ale v posledních letech se to změnilo.
Ale my pořád šetříme, náš postoj se nezměnil. Děláme čím dál větší obrat, a proto máme také více peněz k dispozici. Proto si můžeme dovolit větší vydání. Hospodářská situace klubu se kvůli nákupům nezhoršila. Vždy jsem říkal, že můžeme vydat jen tolik peněz, kolik dostaneme. Právě jsem viděl statistiku, jak se vyvíjí poměr výdajů vůči celkovému obratu, a je velmi stabilní.
* Jsou pro vás důležitá finanční srovnání s ostatními špičkovými kluby?
Ano, považuji to za důležité. A jsme hrdí, že jsme nikdy nezkoušeli žít na dluh a nezneužívali půjčky. Vždy jsme se snažili fungovat v černých číslech a to se nám v posledních třiceti letech až na jediný rok podařilo.
* To spadá do vaší éry. V roce 1979 jste ve 27 letech jako nejmladší manažer v historii Bundesligy začínal novou kariéru. Měl jste strach?
Strach jsem neměl, ale samozřejmě jsem měl respekt před takovým úkolem. Z dnešního pohledu však vlastně o nic nešlo, protože FC Bayern měl tehdy slabý obrat kolem dvanácti milionů tehdejších marek, tedy v přepočtu šest milionů eur. A to byl vlastně celý fotbal, protože tam ještě nešlo o skutečný profesionalismus a vše se vyvíjelo. I já jsem se učil za pochodu. Kdyby teď přišel podobně mladý manažer a měl pracovat s obratem přes 400 milionů eur, měl by to podstatně těžší.
* Co jste očekával sám od sebe a co očekávali vaši šéfové?
Oni očekávali, že dokážu spojit dvě věci: sportovní ctižádost a ekonomickou rozumnost. A myslím, že od začátku se mi to dařilo dobře vybalancovat. Při sportovních úspěších jsme se vždy pohybovali také v dobré ekonomické situaci.
* Měl jste nějakou představu, kam byste chtěl Bayern dovést?
Kdybych měl tehdy namalovat obraz Bayernu Mnichov, namaloval bych to, co vidím dnes. Současný Bayern s tímto stadionem. Nemyslím si, že bych udělal moc věcí jinak.
* Kdo nyní rozhoduje, jak vypadá Bayern? Vy, anebo předseda představenstva Karl-Heinz Rummenigge?
My to tak nebereme. Pokud by existovaly spory o to, kdo je mocnější, ani nezačneme pracovat. Protože ten mocnější by se zřejmě pokoušel svoji moc ještě znásobit. Tajemství Bayernu je, že se nebojuje o moc. My dva, Karl-Heinz a já, neseme hlavní zodpovědnost, ale s námi rozhodují i lidé z představenstva a dozorčí rady. Všechno se řeší a pak i děje na základě domluvy.
* Takže je pro vás důležité ukázat, že za Bayernem nejsou žádní šejkové či Rusové?
Ano. Jednou jsme řekli, že se pokusíme, aby ne více než 30 procent akciových podílů šlo do cizích rukou. Se členy jsme se dohodli, že když už spolupracovat, tak co nejvíce s německými firmami. A to se nám s Adidasem a Audi krásně povedlo. Kdybychom někdy hledali třetího partnera, jakkoli to nyní nemá ani tu nejmenší prioritu, tak by to byl zase někdo z Německa.