K žádnému narušení jednotného trhu nedošlo, a Česko tudíž nechápe, proč muselo zaplatit pokutu za údajně nadměrné zásoby potravin v době vstupu do Evropské unie. Takto se minulý čtvrtek hájila česká strana před tribunálem EU v Lucemburku, který se zabýval žalobou ČR na Evropskou komisi (EK) kvůli uvalení více než třistamilionové sankce.
„Jaký bude rozsudek, se nedá předjímat. Soudci měli řadu otázek na nás i na komisi. Z jejich vyjádření se ale nedalo nic vyčíst,“ řekla týdeníku EURO Marta Teplá z ministerstva zemědělství. Jak dodala, soud teprve oznámí, kdy vynese rozsudek. „Dokonce i Evropský parlament už dříve jednoznačně prohlásil, že rozšíření unie proběhlo hladce a výhrady EK ohledně údajně nadměrných zásob byly neodůvodněné,“ připomíná Teplá.
Česko se domáhá vrácení 12,3 milionu eur, které ve čtyřech splátkách uhradilo v letech 2007 až 2010. O tom, že stát půjde do žaloby, rozhodla Topolánkova vláda. Brusel vyměřil Česku pokutu za to, že před vstupem nahromadilo nadlimitní zásoby drůbežího masa, rýže, pomerančového džusu, konzervovaných žampionů, mandarinek a ananasu. Finančnímu postihu se z deseti nováčků vyhnulo jediné Maďarsko. Celkem muselo devět zemí zaplatit přes 39 milionů eur. Česko dostalo druhou nejvyšší sankci po Polsku.
Stejně jako ČR podaly žalobu i Slovensko, Polsko a Litva. „Všechny země se hájí stejnými argumenty – na trhu se nic nestalo, za co tedy platit pokuty,“ poznamenává Teplá.
EK tvrdila, že státy se předzásobily v obavě, že po vstupu do unie stoupnou ceny potravin. Přes opakované žádosti postižených zemí ale nestanovila definici nadlimitních zásob. O tom, že komise není úplně pevná v kramflecích, může svědčit fakt, že původně vyměřené penále několikrát snižovala. Česku jej předběžně stanovila na téměř sto milionů eur. Po zpochybnění výpočtu pokutu snížila na 44 milionů, potom na 19,2 milionu a skončila na 12,3 milionu eur.