Elektronika, zejména ta spotřební, bude zase o něco dražší. Mohou za to slévárny, které se chystají k dalšímu plošnému navyšování cen svých polovodičů. A to navzdory faktu, že se k podobnému kroku uchýlily již vloni, kdy čipy podražily o deset až dvacet procent. „V letošním roce očekáváme další kolo zvyšování cen, ale menší – pěti- až sedmiprocentní,“ uvádí pro CNBC analytik společnosti Bain Peter Hanbury.
Týkat se to bude i největších světových výrobců včetně společností jako Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC), Samsung a Intel. Financování jejich provozu je údajně poslední dobou čím dál náročnější. Částečně ale budou ceny zvyšovat rovněž proto, že zkrátka mohou.
Za rostoucími provozními náklady stojí v první řadě dražší chemikálie, jež se při výrobě čipů používají. Také jejich ceny vloni rostly v rozmezí 10 až 20 procent. Zapomínat ovšem nelze ani na mzdové požadavky pracovníků, které jsou aktuálně mnohem větší než dříve.
Že ceny polovodičů porostou, avizovali v TSMC relativně nedávno. Nyní tak v horizontu pouhých 12 měsíců činí již podruhé – třebaže tentokrát půjde o zdražení „pouze“ v řádech jednotek procent. Zhruba o pětinu se pak své čipy chystá zdražit i jihokorejský Samsung.
„Vzhledem k přetrvávajícímu nedostatku polovodičových čipů si výrobci mohou účtovat vyšší ceny, protože zákazníci se stále snaží zajistit si dodávky,“ přibližuje Hanbury s tím, že nedostatek těchto klíčových součástek by se mohl začít zmírňovat až někdy ke konci roku.
Růst odpovídá inflaci i zdražování energií
Podle analytika společnosti Forrester Glenna O'Donnella by zvyšování cen čipů nemělo nikoho překvapit. Růst o 10 až 15 procent je prý navíc zhruba v souladu s inflací.
Na zdražování měla podle jeho názoru velký vliv pandemie, během níž se nedostatek polovodičů projevil v plné síle. A když už se zdálo, že je svět z nejhoršího venku, začalo se bojovat na Ukrajině. „Výrobci se potýkají s vlastními rostoucími problémy s dodávkami, které ještě zhoršuje válka na Ukrajině. Poptávka navíc zůstává vysoká, zatímco nabídka je stále omezená,“ vysvětluje O'Donnell.
Situaci podle něj nepřidávají ani rostoucí ceny energií – výroba čipů je totiž z pohledu spotřeby elektřiny velice náročná. „Při pohledu na tyto faktory je pravděpodobné, že výrobky, které využívají pokročilejší čipy, jako jsou grafické procesory (GPU) a špičkové procesory (CPU), zdraží,“ komentuje situaci vedoucí pracovník pro polovodiče ve společnosti Accenture Syed Alam. Vyšší ceny se tedy podle O'Donnella budou týkat osobních počítačů, hraček, spotřební elektroniky, bílého zboží i automobilů.
Ještě nedostupnější elektromobily
Zářným příkladem fenoménu zdražování je americká Tesla. Ta zvyšuje ceny svých elektromobilů v důsledku rostoucích nákladů na klíčové materiály potřebné pro výrobu baterií. Kdo si bude chtít od společnosti Elona Muska koupit nový vůz, musí podle webu CNBC v dohledné době počítat s až 20procentní přirážkou.
Už nyní je přitom většina vozů dotčené automobilky výrazně dražší než začátkem roku 2021. Cena nejlevnější verze Modelu 3 aktuálně začíná v USA na 46 990 dolarech (zhruba 1,1 milionu korun), což je o 23 procent více než loni.
Zdražování se nevyhnula ani společnost Rivian. Ta začátkem března oznámila, že oba její spotřebitelské modely, pickup R1T a SUV R1S, budou s okamžitou platností k mání za výrazně vyšší ceny. První jmenovaný zdraží o 18 procent na 79 500 dolarů (asi 1,8 milionu korun), zatímco v případě toho druhého si musejí řidiči připravit dokonce o jednadvacet procent navíc, tedy 84 500 dolarů (přibližně 1,9 milionu korun).
Hanbury nicméně dodává, že řada odvětví bude mít s přenesením rostoucích vstupů na koncové zákazníky na rozdíl od obou zmíněných automobilek poměrně výrazný problém. Konkrétně se může jednat například o výrobce chytrých telefonů, jejichž poptávka se nejen kvůli inflaci postupně snižuje.