Menu Zavřít

Za násilí média nemohou

30. 3. 2011
Autor: profit

Svět hrubne, dozvídám se od stařenek v tramvaji. Proč se pořád vysílá o ošklivých věcech, ptají se. Proč nepíšete něco hezkého? Naivové naznačují, že za války a násilí mohou média.

Foto: Profimedia.cz

Válka je pokračováním politiky jinými prostředky, napsal pruský vojenský teoretik Carl von Clausewitz. Stejně jako politika, i válka potřebuje odůvodnit a vysvětlit. Když bráníme ctnost a ideály, hned se umírá lépe. Kdyby šlo jen o prachy, tak by se mnozí rozmysleli. Bez médií a slov je vidět pouze krev. Dřív jsme války neprožívali, pokud se netýkaly přímo nás. Nyní je vnímáme jako televizní inscenaci. Dokud se nedotknou přímo nás. Dobré zprávy noviny neprodávají.

Představa, že nebýt médií, není válek, je scestná. Husitské války proběhly bez médií. Bitva u Hastingsu taky. „Pokojní civilní obyvatelé vyšli do ulic, ozbrojeni k obraně revoluce cepy a sudlicemi,“ pravil by komentátor husitské rebelie. A co teprve taková Francouzská revoluce v pojetí CNN. To by bylo něco. Ty titulky! „Generální stavy svolány!“ „Král popraven!“ Analytici by debatovali o tom, zda Robespierre má, či nemá pravdu (vzhledem k tomu, jak dopadl, by to patrně bylo poněkud „o hubu“). „Zajímavé je užití zcela nového vynálezu, gilotiny,“ sděloval by vážným hlasem analytik ze studia a na počítačovém modelu by předváděl názorně funkci nového zařízení.

MM25_AI

Takoví jakobíni kdyby měli B2! Joj! A co teprve Žižka, maje tanky namísto selských vozů! „Pokojní obyvatelé vyšli do ulic,“ praví dnes hlasatel odkudsi z Afriky, aniž dodá, že jsou ozbrojeni mačetami, automatickými puškami a protitankovými pěstmi. Jaký je v tom rozdíl?

Jen teď o všem víme rychleji. Vidíme válku, aniž se nás týká. Média jsou vždycky všude dřív než vojáci. Jsou jako supové, lékaři pouště, když vidí živého, co brzo živý nebude. Ale ani supové za smrt nemohou.

  • Našli jste v článku chybu?