Menu Zavřít

Za několik let…

3. 6. 2009
Autor: Euro.cz

Dle většiny manažerů se do zemědělské půdy v České republice vyplatí investovat

Považujete nákup zemědělské půdy v České republice za výhodnou investici?

ebf - tip - debata

  • Ano 59,7 %
  • Ne 13,9 %
  • Nevím 26,4 %

Ve světě se objevil nový trend – skupování zemědělské půdy státy a investory. K zemím, které se nejvíce věnují tomuto byznysu, patří Čína, Jižní Korea, Spojené arabské emiráty, Japonsko a Saúdská Arábie. V Česku také v poslední době přibývá lidí, kteří ukládají peníze do zemědělské půdy. Ta je totiž stále v tuzemsku oproti některým zemím západní Evropy levnější. Pozemky však není snadné získat. Investici do půdy považuje za výhodnou 59,7 procenta manažerů.
Tento respondent však nedokáže jednoznačně odpovědět: „Nevím a docela by mě to zajímalo. Ani nevím, kde zjišťovat informace a nabídky. Je to dobrý námět na článek v týdeníku EURO.“
Jasno má naopak manažer: „Považuji za výhodnou investici nákup jakékoli půdy v České republice, nejen zemědělské, pokud je prováděn za cenu, jež je v místě obvyklá. Evropa je pro Evropany již delší dobu malá a zvětšovat se nebude. Kdo tedy dnes nakupuje půdu, myslí na zítřek. Totéž platí o zajímavých realitách. Nákup zemědělské půdy v ČR je nyní zajímavý také proto, že hektar lze pořídit až desetkrát levněji než například v Nizozemsku. Stejně jako se vyrovnávají ceny spotřebního zboží v rámci Evropské unie, v dlouhodobém horizontu to bude platit i pro nemovitosti. Je nereálné očekávat, že v západní části EU dramaticky klesnou ceny půdy.“
Nesouhlasí s ním však tento respondent: „Nevím, jaká je efektivnost využití zemědělské půdy v ČR, a proto nemohu kvalifikovaně posoudit, zda by investice do ní mohla být výhodná. Vezmu-li však v úvahu zkušenosti například z Německa, kde zemědělská produkce tvoří méně než tři procenta HDP a půda je obhospodařována především za účelem zkrášlení krajiny, a přičtu-li k tomu neustálou nutnost státních či evropských dotací zemědělství na úrovni EU, pak vážně pochybuji o výhodnosti takové investice. Řečeno jinak, do zemědělské půdy bych určitě neinvestoval s cílem uživit sebe, rodinu a ještě vygenerovat nějaký zisk. Je to totiž nereálné.“
Oponuje mu jiný manažer: „Rozhodně ano. V mém okolí je několik lidí, kteří nakoupili zemědělskou půdu, vůbec nic s ní nedělají a berou na ni obrovské dotace. Je to tedy opravdu výhodná investice.“
Pochybnosti zaznívají v další odpovědi: „Pro někoho někde určitě ano. Neplatí to však obecně. Na otázku pravděpodobně neexistuje jednoznačná odpověď. Pokud nemáte na mysli nákup zemědělské půdy ke spekulativním účelům, ale opravdu investici do ní za účelem hospodaření, pak ji v ČR nepovažuji za výhodnou.“
Menší výhrady se objevují v kladné odpovědi: „V horizontu deseti let může být investice do zemědělské půdy vhodným rozložením rizika. Je to podobné jako u zlata. Půda by měla být uchovatelem hodnot i při bůhvíjaké krizi ve světě. Takto je třeba se na tuto investici dívat. Pokud chcete rychle vydělat, jsou určitě výhodnější investice. Pokud nemáte ,štěstí‘ a právě na vaší půdě by se mělo stavět obchodní centrum či bytový komplex.“
Opačný názor zaujímá tento respondent: „Nepovažuji. Dříve bývala půda mnohem levnější. Nyní je v ČR mnoho investorů, kteří měli tento nápad. Půdy je však v podstatě málo a začíná být drahá. Snad jen kromě zmanipulovaných soutěží Pozemkového fondu, při nichž kupci také doufají, že se jim podaří prolobbovat zrušení předkupního práva státu. Asi doufají oprávněně, protože jde o velké peníze a mnoho politiků a jejich blízkých na tom má osobní zájem. V rozvojovějších zemích, než je ČR, je půdy mnohem více a je značně levnější. Samozřejmě s rizikem nestabilního a pro nás neznámého právního prostředí. Ani v ČR to však není bezriziková ochrana peněz před jejich znehodnocením inflací nebo rozvratem státu. Půda je příliš nepohyblivá, aby se s ní dalo utéct před masivním zvýšením daní nebo zestátněním.“
Tyto obavy nesdílí další manažer: „Investoval bych jen do půdy, která má budoucnost. Tedy do takové půdy, kterou lze převést na stavební parcely a výhodně prodat. Další možností je její využití pro výstavbu fotovoltaické elektrárny. Ty jsou v poslední době velmi populární a rychle vznikají. Do půdy pro skutečné zemědělské využití bych asi neinvestoval.“
Podporu nachází u tohoto respondenta: „Je to dnes nejjistější investice a v dlouhodobém horizontu i velmi lukrativní. Zanedlouho totiž nastane doba, kdy začne být velká nouze o půdu. Nyní je ,bezcenná‘. Ve zlato se promění až při prodeji jako stavební pozemek. Za několik let však…“

Odpovídalo 144 manažerů

  • Našli jste v článku chybu?
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).