Roman Ševčík naznačil, že jeho konec na postu náměstka pro speciální operace Generální inspekce bezpečnostních sborů mohl být politicky motivován. Ševčík, který u policie sloužil 30 let, odešel v únoru. Svůj odchod je ochoten popsat sněmovnímu bezpečnostnímu výboru. Před ním dnes chtějí promluvit policisté z ÚOOZ Robert Šlachta a Jiří Komárek.
Bývalý náměstek GIBS okolnosti svého odchodu naznačil Českému rozhlasu. „V podstatě mi bylo současným ředitelem Generální inspekce bezpečnostních sporů (Murínem) řečeno, že jsem politicky nepřijatelný,“ řekl. GIBS se k Ševčíkovu výroku odmítla vyjádřit.
Ševčík odešel necelé tři měsíce po nástupu nového ředitele inspekce Michala Murína. Ševčík byl stejně jako Murín kandidátem na šéfa útvaru. V inspekci měl na starosti například takzvané zkoušky spolehlivosti, při nichž se testuje korupční odolnost policistů, celníků a vězeňských dozorců.
O podrobnostech kolem svého odchodu však do médií mluvit nechtěl. „Klidně to zopakuji před bezpečnostním výborem nebo komisí pro kontrolu GIBS. Přesné detaily bych ale nechtěl vysvětlovat prostřednictvím médií. Za tím, co říkám, si ale stojím,“ doplnil odstavený náměstek.
GIBS Ševčíkovo tvrzení nehodlá komentovat. „Je to stejné jako ve všech záležitostech, které se dotýkají personálních otázek směrem k inspekci. Ani v tomto případě nebudeme poskytovat komentáře nebo nějaké další bližší informace,“ řekla rozhlasu mluvčí GIBS Radka Sandorová.
Ševčík je dalším z vysoce postavených důstojníků, kteří jsou ochotni promluvit o poměrech v bezpečnostních složkách státu. O možném propojení policie a zločinu chtějí dnes na zasedání sněmovního výboru pro bezpečnost hovořit ředitel Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Robert Šlachta a šéf ostravské pobočky ÚOOZ Jiří Komárek. Místopředseda výboru Bronislav Schwarz (ANO), který zasedání svolal, uvedl, že přijít něco sdělit na jednání může kdokoli.
Přečtěte si komentáře k dění kolem reformy police: