Menu Zavřít

Za podvod na černou listinu

26. 1. 2010
Autor: profit

Právnické a podnikající fyzické osoby si budou muset dát větší pozor, aby ve veřejných soutěžích nepodváděly. Pokud předloží při prokazování kvalifikace nepravdivé údaje, mohou se ocitnout na černé listině.

Autor: Martin Siebert

A pokud se v ní objeví, nebudou mít k veřejným zakázkám v celé republice tři roky přístup. Za předložení falešných údajů o kvalifikaci navíc firmám hrozí až desetimilionová pokuta.

Ministerstvo pro místní rozvoj zřídilo v souladu s novelou zákona o státních zakázkách Rejstřík osob se zákazem plnění veřejných zakázek, tzv. „black list“, který umožní větší a důslednější kontrolu dodavatelů přihlášených do veřejných soutěží. Ministerstvo zapíše nepoctivou firmu do rejstříku na základě pravomocného rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Při účasti v zadávacím řízení musí dodavatel doložit čestným prohlášením, že není v rejstříku veden.

Anketa Profitu: Považujete za prospěšné zřízení černé listiny firem, které nedostanou státní zakázky?

NE

Jakub Bernady Conti Real Čeladná

Je to zase jen nárůst byrokracie. Nepoctiví podnikatelé a firmy najdou jistě jednoduchý způsob, jak případný zákaz obejít.

NE

Věra Petrová podnikatelka v lesnictví

Kdybychom žili ve státě, v němž se nedá nic ošidit, nic zmanipulovat, tak ano – ale to by zase nebylo zapotřebí černých listin. Takže za současné situace ne.

ANO

Jakub Brandalík spolumajitel firmy Lightway

Černá listina je výborná věc. Perfektní by byl zákon o zřízení internetových stránek, které by ukázaly výsledek každého veřejného výběrového řízení.

NE

Jaroslav Míl prezident SPD ČR

Spíše než zřízení černé listiny je třeba mít srozumitelná pravidla, která jsou vydávána proto, aby byla respektována.

MM25_AI

ANO

Dan Jiránek primátor Kladna

My jsme zadávali v soutěži opravu kaple, vítězná firma nám skončila v polovině s tím, že nemá peníze. Vyjde pak mnohem dráž vypisovat další soutěž.

  • Našli jste v článku chybu?