Menu Zavřít

Za poklidným stářím musíte do Nizozemska, vyplývá z důchodového indexu. Nejhůře je o seniory postaráno v Argentině

24. 10. 2023
Doba čtení: 3 minuty
Autor: Depositphotos
  • Nejšťastnější důchodci žijí v Nizozemsku, nejhorší podpory ze strany státu se jim naopak dostává v Argentině
  • Alespoň tak to vyplývá z žebříčku Mercer CFA Institute Global Pension Index. Ten zkoumal celkem 47 důchodových systémů napříč celým světem
  • Na jejich podobu má dle výzkumu vliv nejen zvyšující se průměrný věk celkové populace, ale také řada faktorů, jakým je globalizace či měnící se dynamika trhu

Cestování, více času s vnoučaty nebo vlastní chata u jezera. Důchodový věk si celá řada pracujících spojuje s odpočinkem, během kterého má dostatek času věnovat se tomu, co v mládí nestihla. Tedy taková je alespoň představa. Realita je pro mnoho seniorů bohužel o poznání střízlivější. Plány, které si v průběhu ekonomicky aktivního života nastřádali, jim totiž často zhatí nedostatek financí.

Ty některým starším lidem nestačí ani k pokrytí základních životních potřeb, natož k realizaci svých nesplněných snů. Ba co víc, růst cen, vyšší úrokové sazby nebo obecně ekonomická nejistota celé situaci rozhodně nepomáhají. Tím spíš když stejně nenápomocný umí být ve finále také samotný důchodový systém, jehož podoba se napříč světem mnohdy i zásadně liší.

Finsko je pošesté v řadě nejšťastnější zemí světa. Svoji filozofii hodlá naučit i zahraniční turisty
Přečtěte si také:

Finsko je pošesté v řadě nejšťastnější zemí světa. Svoji filozofii hodlá naučit i zahraniční turisty

Kde se tedy seniorům žije nejlépe? Dle žebříčku Mercer CFA Institute Global Pension Index je vůči starším občanům nejpřívětivější Nizozemsko. Následuje Island, Dánsko a Izrael. Všechny ze zmíněných zemí disponují robustním systémem, který důchodcům poskytuje dobré výhody. Kromě toho se jeví jako udržitelný a má vysokou úroveň integrity. Díky všem těmto vlastnostem mu index připisuje nejlepší možné hodnocení A.

„Průměrný věk obyvatelstva na celém světě se stále zvyšuje, a to zejména na vyspělejších trzích. Inflace a rostoucí úrokové sazby vytvořily novou dynamiku trhu, která pro penzijní plány představuje významné výzvy,“ uvádí prezidentka a generální ředitelka CFA Institute Margaret Franklinová s tím, že důchodce ovlivňuje celá řada dalších faktorů, včetně globalizace.

Do budoucna každý sám za sebe?

Franklinová upozorňuje rovněž na fakt, že s nadcházejícími lety budou hrát jednotlivci v otázce důchodu stále důležitější roli: „Tento index každoročně slouží jako kritická připomínka toho, že v mnoha jurisdikcích je před námi ještě dlouhá cesta k tomu, aby penzijní plány fungovaly co nejlépe a dlouhodobě zajistily finanční zabezpečení příjemců.“

To se totiž zatím dostatečně neděje ani v některých nejvýznamnějších ekonomikách světa. Například Spojené státy se v žebříčku složeném ze 47 zemí umístily ,až‘ na 22. místě s 63 body a celkovým hodnocením C+. Pro srovnání, první Nizozemsko mělo o 22 bodů více, zatímco poslední Argentina naopak o necelých 21 méně.

Obdobné podmínky má Francie i Španělsko

Stejnou známkou jako USA byly hodnoceny i země jako Kazachstán, Kolumbie, Španělsko či Francie, v jejichž důchodových systémech vidí index dobré vlastnosti, ale zároveň některá hlavní rizika a nedostatky. Ty by v případě, že je uvedené země budou ignorovat, mohly snížit účinnost důchodů a zamávat s jejich dlouhodobou udržitelností. 

Důchodová kalkulačka 2023 – výpočet výše důchodu
Přečtěte si také:

Důchodová kalkulačka 2023 – výpočet výše důchodu

Například v případě USA navrhuje výzkum zavedení některých omezení, jež lidem zabrání v přístupu k penzijním fondům ještě před odchodem do důchodu. Důležitým krokem je údajně také zvýšení minimální penze pro seniory s nízkými příjmy.

bitcoin_skoleni

Při zkoumání jednotlivých států počítala analýza s více než 50 faktory. Rozhodovala třeba vládní podpora a výhody, tamní hospodářský růst či regulace a komunikace ze strany úřadů. Na základě získaných informací následně zvažovala, zda je o důchodce v těchto státech dobře postaráno, respektive, zda jsou vládou dostatečně podporováni a jestli vybudované systémy mají potenciál vydržet.

Pokud jde o to, kde jako senioři rozhodně žít nechcete, kromě již zmíněné Argentiny nejsou dle žebříčku šťastnou volbou ani Thajsko, Turecko či Indie. Všechny tyto země index označil za oblasti, jejichž systém má zásadní nedostatky. Odchod do důchodu tam proto nemusí být ani zdaleka tak snový, jak si lidé představují.

NEJLEPŠÍ DŮCHODOVÉ SYSTÉMY NAPŘÍČ SVĚTEM
Země Počet bodů
Nizozemsko 85
Island 83,5
Dánsko 81,3
Izrael 80,8
Austrálie 77,3
Finsko 76,6
Singapur 76,3
Norsko 74,4
Švédsko 74
Spojené království 73
Zdroj: Mercer CFA Institute Global Pension Index 
  • Našli jste v článku chybu?