Menu Zavřít

Za velkou ztrátu velkou odměnu

25. 4. 2016
Autor: Euro.cz

Týdeník Euro získal podrobné údaje o tom, kolik si v posledních letech vyplácelo na mzdách a odměnách vedení NWR

Zapomeňte na ČEZ nebo Škodu Auto.

Nejvýkonnější a nejvýdělečnější firmou v České republice je společnost NWR, respektive OKD, která jí patří. Aspoň soudě podle výše odměn, které si nechali vyplatit manažeři společnosti NWR. Jen ve čtvrtém kvartálu loňského roku utrpěla NWR čistou ztrátu 200 milionů eur. V některých zavedených společnostech by to znamenalo pořádný průvan ve vedení firmy.

Naopak v NWR je to patrně jasný signál pro vyplácení odměn. Nejvyšší vedení firmy (devět top manažerů) za celý loňský rok inkasovalo jen na odměnách přes 331,5 tisíce eur, tedy takřka devět milionů korun. Největší odměnu dostal finanční ředitel a poslední z Čechů ve vedení společnosti Marek Jelínek.

STÁTE, POMOZ

Jelínek navíc z NWR 1. září loňského roku odešel. Včetně mezd inkasovalo vedení NWR za loňský rok 1,356 milionu eur (36,6 milionu korun). Solidní výkon na firmu, která nyní žádá po českém státu miliardy korun, aby byla schopna zachovat těžbu v OKD. Ve špatné ekonomické kondici byla i v roce 2014, odměny ale dosáhly 1,758 milionu eur (přes 47 milionů korun).

V porovnání třeba s rokem 2010 jsou to ovšem na odměnách jen drobné. V roce 2010 dostalo nejvyšší vedení NWR na bonusech v přepočtu 224,9 milionu korun. Přitom již od roku 2009 se hovořilo na trhu o tom, že se OKD řítí do ekonomických problémů. Ty se začaly postupně projevovat již od roku 2012 (viz graf).

Stojí za to zmínit i některé známé persony, které se mezi odměněnými manažery objevují.

Třeba europoslanec Pavel Telička obdržel od NWR v roce 2014, kdy se dostal do Bruselu, mzdu ve výši 133 948 eur, což je zhruba 3,6 milionu korun.

Všechny výše uvedené údaje lze dohledat ve výročních zprávách a reportech společnosti NWR. Co se v nich ovšem nedá tak úplně najít, je vysvětlení, proč je firma NWR, respektive těžební společnost OKD, v tak tíživé situaci.

Jako oficiální důvod se uvádí pád světových cen černého uhlí. To je ale jen část problému. Informace, které má týdeník Euro k dispozici, nasvědčují tomu, že firma nebyla, kulantně řečeno, příliš dobře řízena.

BAGR SE NEVEJDE DO DÍRY

Zde je několik příkladů: Akcionáři (včetně Zdeňka Bakaly) vytáhli ze společnosti na dividendách víc financí, než kolik firma byla schopna vydělat, část takto vyplacených peněz se pokrylo vydáním dluhopisů.

Za další z možných příčin považují odborníci oslovení týdeníkem Euro i nevýhodné financování, kdy levnější externí úvěry byly zjednodušeně řečeno přeměněny na vnitropodnikové financování - převzala je společnost NWR, která si za půjčku účtovala mnohem vyšší úrok.

Následuje neodborný nákup důlního zařízení.

Firma OKD kupovala bez výběrového řízení stroje z Německa, technologie byla zhruba čtyřikrát dražší, než za kolik ji nabízeli tuzemští producenti. Což se samozřejmě odrazilo i ve vyšších nákladech na údržbu. A aby toho nebylo málo, německé stroje nebyly zcela kompatibilní se zařízením, které v té době OKD používalo. „Narvěte stroj do štoly, která je užší, o hodně se vám zvýší náklatéma »

dy na jejich úpravu a ražbu,“ vysvětlil zdroj obeznámený se situací. Podobným výčtem nesmyslností by se dalo pokračovat.

Jaká je současná ekonomická kondice OKD, je všem známé. Stejně se ví, že se každým dnem situace zhoršuje a firma potřebuje velmi rychle ozdravnou kúru. Jakou, to má vymyslet nový majoritní akcionář NWR, společnost Ad Hoc Group (AHG). Zatím ale nepředložila žádný plán a žádá, aby se na záchraně důlní firmy podílel finančně i stát.

V posledních týdnech se objevily i další skupiny ochotné OKD spravovat, nebo dokonce i koupit. Tou první je skupina kolem majitele společnosti Carbounion Bohemia Petra Pauknera. Dalším je známý slovenský nájezdník, majitel skupiny Arca Pavol Krúpa.

Ten je ochoten od AHG akcie OKD koupit.

Současný vlastník ale vzkázal, že za nynější situace doly neprodá. Tedy dokud se nedohodne, jak se bude na restrukturalizaci podílet stát. „Zájem stále mám, firma je sice totálně vyčerpaná, ale pořád má určitý potenciál,“ říká Krúpa.

Jeho firma Arca jako minoritní akcionář NWR mimo jiné vyzvala představenstvo a dozorčí radu OKD k poskytnutí informací o hospodaření těžební firmy. Požaduje také jmenování Krúpy do dozorčí rady. Vše zatím bez reakce. Č

bitcoin_skoleni

873,224 milionu korun

O autorovi| VADIM FOJTÍK * fojtik@mf.cz

  • Našli jste v článku chybu?