Menu Zavřít

Za „polské koncentráky“ vězení nebude. Varšava zmírnila kontroverzní zákon

27. 6. 2018
Autor: Robert Klejch / CNC / Profimedia

Polský Sejm dnes schválil návrh změn v kontroverzním zákoně, který dosud umožňoval trestat vězením za slova o spoluúčasti Polska na nacistických zločinech vůči Židům. Tresty vězení podle schválených změn tak v zákoně nebudou. Norma, kterou v únoru podepsal prezident, rozlítila Izrael i Spojené státy.

Polský premiér Mateusz Morawiecki nečekaně požádal parlament o zmírnění zákona dnes ráno. Jeho strana Právo a spravedlnost (PiS) se přitom snaží posílit bezpečnostní vztahy s Washingtonem a čelí kritice ze strany Evropské unie, uvádí v té souvislosti agentura Reuters.

Polští poslanci změny zákona schválili drtivou většinou, když se 388 zákonodárců vyslovilo pro zrušení trestněprávních postihů za slova o „polských“ nacistických zločinech, zatímco 25 poslanců se vyslovilo proti zmírnění normy. Pět členů dolní komory polského parlamentu se hlasování zdrželo.

Zákon, který platí od letošního března, trestá pokutou nebo až třemi roky vězení používání slova „polský“ ve spojení s nacistickými zločiny a holokaustem. Normě, kterou v únoru podepsal prezident Andrzej Duda, ale kritici vyčítali, že brání v hledání historické pravdy a že znemožní diskusi o zločinech, jichž se na Židech za války dopustili někteří Poláci.

Polská konzervativní vláda tvrdí, že cílem zákona je pouze zabránit poškozování dobrého jména země a vysvětlovala prosazení zákona snahou, aby Poláci ani polský stát již nebyli obviňováni z nacistických zločinů.

„Polské“ koncentrační tábory

Podnětem k přijetí zákona bylo používání geografického označení „polský“ i v souvislosti s nacistickými koncentračními a vyhlazovacími tábory na území okupovaného Polska, což roky popuzuje značnou část polské společnosti a politiků.

Morawiecki dnes vládní návrh na změnu bránil s tím, že „Polsko bude nadále bojovat za hledání pravdy“, co se týče holokaustu. „Ti, kdo tvrdí, že Polsko je zodpovědné za zločiny druhé světové války, si zaslouží trest,“ řekl Morawiecki v parlamentu. Dodal ale, že je třeba jednat „v mezinárodním kontextu“.

Schválení změn pak předcházela vzrušená parlamentní debata. Opoziční poslanci využili příležitosti k ostré kritice vládní strany za to, že vůbec zákon prosadila. Stefan Niesiolowski z opoziční Občanské platformy označil původní zákon za idiotský, zatímco Kamila Gasiuková-Pihowiczová z Moderní strany se ptala, proč vládní straně trvalo půl roku, než ustoupila od kroku, jenž poškodil vztahy Polska s nejdůležitějšími zahraničními partnery. „Proč tak pozdě? Proč toho muselo být tolik poničeno?“ řekla v parlamentu.

Poslanec Robert Winnicki z PiS však dnešní ústupek označil za vstřícný židovským zájmům a hlasování označil za skandál.

bitcoin_skoleni

Izraelské ministerstvo zahraničí už v únoru vyjádřilo naději, že text zákona se změní. Zklamání nad tím, že prezident zákon podepsal, vyjádřil tehdejší ministr zahraničí USA Rex Tillerson, který hovořil o nepříznivém ovlivnění svobody slova a akademického bádání. K uplatnění práva veta vyzýval Dudu i Kyjev.

Přečtěte si také:

Polsko: vláda vztyčeného prostředníku

Komentář: Utajené Lety

Ježíš je v Polsku králem. Státní firmy se obrací k Panně Marii


  • Našli jste v článku chybu?