Menu Zavřít

Za vznikem nových firem je snaha rozložit rizika podnikání

25. 1. 2016
Autor: profit

Zhruba sedminu z 22 460 společností s ručením omezeným založených v roce 2010 založily už existující firmy za účelem rozložení rizik plynoucích z případného krachu.

Foto: Martin Siebert

Akciové společnosti, často s anonymními akciemi na majitele, si oblíbili provozovatelé solárních parků. Lze předpokládat, že trend zakládání firem za účelem rozložení podnikatelských rizik bude pokračovat i v roce 2011.

Podle statistiky České kapitálové informační agentury (ČEKIA) vzniklo v roce 2010 celkem 23 634 nových společností, což představuje tříprocentní meziroční nárůst. 22 460 společností zvolilo jednodušší právní formu s r.o. a 1 174 společností je akciových. „V populaci českých firem dominují společnosti s ručením omezeným, které jsou mezi podnikateli nejoblíbenější právní formou z důvodu jednoduchosti založení, nízké kapitálové náročnosti a ručení,“ říká analytička ČEKIA Petra Štěpánová s tím, že význam menších firem v tuzemské ekonomice i nadále poroste.

Dle zkušeností firmy Společnosti Online, která se zabývá prodejem předzaložených firem, hraje významnou roli adaptace podnikatelů na ekonomickou krizi. „Hospodářská nejistota podnikatele přiměla nakládat se svým majetkem obezřetněji. V době recese, kdy je riziko bankrotu výrazně vyšší, rozdělují podnikatelé svůj majetek do většího počtu společností specializovaných na jedinou činnost. Typickým požadavkem je transformace jediné firmy do společností založených za účelem vlastnění nemovitostí, výroby a obchodu. Díky rozdělení nehrozí, že podnikatel v případě bankrotu obchodní firmy přijde i o své nemovitosti,“ říká obchodní ředitelka Společnosti Online Mária Ščamburová. Přesný počet společností založených za účelem zamezení ztráty veškerého majetku nelze určit. „Odhaduji, že zhruba 15 procent (3 550) nově založených společností s ručením omezeným vzniklo za účelem optimalizace firemní struktury,“ uvádí Mária Ščamburová.

Zájem o rozložení rizik potvrzuje i Viktor Hába, daňový specialista společnosti Akont. „Podnikatelé se obávají nejen bankrotu, ale také šikanózních insolvenčních návrhů. Nejvhodnější obranou je vznik vhodné firemní struktury, která zabrání fatálním škodám. Nejjednodušší variantou je vznik spolupracujících společností s ručením omezeným, roste také zájem o mezinárodní holdingy zajišťující rozložení rizik i optimalizaci daňových odvodů.

MM25_AI

Jiný důvod vzniku měla část akciových společností. Na jejich vzniku se podepsal solární boom. „Akciové společnosti se staly oblíbené zejména díky možnosti ovládat firmu skrze anonymní akcie na majitele. Roli sehrálo i to, že akciové společnosti jsou oblíbené u zahraničních investorů. Ti dle posledních odhadů drží zhruba 20 % projektů,“ komentuje Viktor Hába.

Lze předpokládat, že i v roce 2011 bude pokračovat zájem o zakládání společností za účelem minimalizace podnikatelských rizik. „V oblasti optimalizace firemní struktury jsme stále o krok pozadu za zahraničím. Pro řadu podnikatelů je současná recese prvním poklesem v historii a nutí je přemýšlet o tom, jak svůj majetek ochránit proti výkyvům ekonomiky,“ dodává obchodní ředitelka Společnosti Online Mária Ščamburová.


  • Našli jste v článku chybu?