Státní penzijní fond norské centrální banky Norges Bank Investment Management (NBIM) pokračuje ve svém tažení za „čistší“, tedy ekologičtější důchody.
K původně čtyřiačtyřiceti společnostem, které ze svého portfolia NBIM vyřadil v dubnu, nově přibude dalších 15 samostatných subjektů a zhruba 30 dceřiných. Podle agentury Bloomberg mezi ně patří americké energetické koncerny Alliant Energy corp či Westar Energy.
Fond tak již podruhé reaguje na kritéria, která norská vláda definitivně schválila v únoru. Ta se týkají zákazu státních investic do společností, které se ve svých aktivitách či ziscích opírají o uhlí alespoň ze třiceti procent.
Rusko prodalo svůj podíl v Rosněfti. Přečtěte si o tom:
Rusko prodalo podíl v Rosněfti za více než deset miliard dolarů
Podle tiskového mluvčího fondu Thomase Sevanga činí celková tržní hodnota vyřazených společností přibližně 807 milionů dolarů. Dalších uhelných investic se fond bude podle svého oficiálního vyjádření zbavovat i v následujícím roce.
Firmy mají šanci uhlí omezit
Které to případně budou, však ještě není definitivně rozhodnuto. „Plány společností do budoucna zvažujeme v tříletém horizontu. Pokud se společnost rozhodne snížit svou závislost na uhlí pod třicet procent, můžeme tam investičně zůstat,“ sdělila Bloombergu další z mluvčích NBIM Marthe Skaarová již v dubnu.
Celková hodnota norského fondu, jenž sám sebe definuje jako „strážce bohatství pro budoucí generace“, činí 870 miliard dolarů. NBIM má peníze investovány ve více než devíti tisících společností v 78 zemích světa. 60 procent investic drží v akciích. Fixní příjmy se na celkovém objemu peněz podílejí přibližně z pětatřiceti procent, přičemž zbývajících pět procent fond drží v realitách. Mezi největší investice fondu patří ty do Nestlé, Applu, Royal Dutch Shell anebo technologického holdingu Alphabet.
Přečtěte si o problémech, se kterými se kvůli znečištění potýká Čína: Hustý smog trápí Čínu již pátý den. Opatření se míjí účinkem |