Menu Zavřít

Zabývají se roamingem, ale ceny energií neřeší

29. 8. 2008
Autor: Euro.cz

Regulace roamingu je v současnosti dalším „populárním krokem“, kterým na sebe chce upozornit Evropská komise.

Jakákoli regulace, byť je míněna dobře a má za cíl narovnat vzniklé tržní distorze, se totiž nakonec sama sobě stane překážkou. Hospodářská komora České republiky, která hájí zájmy malých a středních podniků, musí vyjádřit sympatii odpůrcům regulace, tedy telekomunikačním společnostem. Domníváme se totiž, že trh jako takový, pokud je uměle deformován prostřednictvím státních a nadnárodních nařízení, přestává reálně odrážet cenu, jež je tvořena tržní poptávkou a tržní nabídkou. Obecně cenová regulace patří mezi největší překážky, které omezují svobodné podnikání a právo stanovit si cenu statku či služby na úrovni tržní ceny.

MM25_AI

Evropská komise „bojuje“ o pár haléřů a snaží se stanovit „tržní cenu“, ale že rostou ceny energií, elektřiny a plynu o 10 až 20 procent, to komise v současnosti adekvátním způsobem neřeší. Tam, kde funguje trh, nechme působit tržní prostředí. Samotná regulace ceny roamingu se projeví především v poklesu ceny volání při mezistátních hovorech, což bylo cílem. Avšak negativně se to projeví na tvorbě ceny při lokálních hovorech. Telekomunikační společnosti budou muset náklady spojené s mezistátními hovory, které nemohly být promítnuty v tržních cenách, odrazit do hovorů a služeb tuzemských. Přestože telekomunikační společnosti uklidňují veřejnost, že ceny tuzemských hovorů nebudou zdražovány, je více než logické, že nebudou klesat takovým tempem jako doposud. Navíc je pravděpodobné, že budou zdraženy některé služby, které nebyly v masové míře využívány, například datové služby, a služby, které jsou masově využívány, ale byly prozatím zadarmo – asistenční linky.

Obáváme se, že tato aktivita Evropské komise není výjimečným opatřením, ale další kroky v oblasti regulace mohou pravděpodobně následovat, s čímž v žádném případě nesouhlasíme.

  • Našli jste v článku chybu?