Menu Zavřít

ZACHRAŇ SE KDO MŮŽEŠ!

14. 8. 2001
Autor: Euro.cz

N ě m e c k á     d a ň o v á     r e f o r m a

Nové daňové zákony, kterými chce červenozelený kabinet kancléře Gerharda Schrödera už v tomto roce upravit výši některých sazeb a zrušit řadu dosavadních úlev, vyvolaly v řadách zejména středních podnikatelů paniku. Mnozí z nich se snažili ještě v posledních dnech loňského roku své firmy rychle prodat, úspory jiných padly na investice do akcí s vidinou možných daňových odpisů.

Telefonní linky v kanceláři Xavera Zimmerera jsou rozžhaveny doběla: obchodní ředitel düsseldorfské společnosti Interfinanz je prací doslova zavalen, jeho dvacet kolegů si nesmí vybrat dovolenou. Zimmerer, který radí klientům s prodejem jejich firem, přiznává: „Takový boom jako nyní jsem dosud nezažil.

Příčinou jsou podle německých expertů nové daňové zákony, podle nichž by měl mít od letoška nemalé peníze z prodeje společností také stát. Zatím výhodných předpisů se snaží využít každý, kdo může. „Od podzimu, kdy ministr financí Oskar Lafontaine zveřejnil své daňové záměry, je trh vzhůru nohama, říká Zimmerer.

Hrozba pro střední stav

Lafontainova koncepce počítá s tím, že daň z výtěžku prodeje, který nepřekročí hranici patnácti milionů marek, bude napříště dvojnásobná, odvody tak dosáhnou až 56 procent zisku. Horní hranice pro podílnictví, jehož odprodej nepodléhá zdanění, se navíc sníží z pětadvaceti na deset procent.

„Nová opatření se citelně dotknou hlavně středního stavu, připouští makléř Zimmerer. V kancelářích daňových a finančních poradců se vrší především žádosti živnostníků. Mnozí z nich sice s prodejem svých podniků počítali jako s pojistkou na stáří, své rozhodnutí však raději uspíšili, aby nemuseli odevzdat nezanedbatelnou část zamýšleného „důchodu .

Práce přesčas si hlavně koncem roku užili nejen daňoví a kapitáloví experti, ale také notáři a kontroloři. Někteří si dokonce zřídili celodenní non-stop servis. „Vydali jsme dvakrát tolik osvědčení o prodeji firem než v posledních letech, potvrzuje kolínský právník Christoph Neuhaus. Kromě těch, kteří se obávají o své příjmy ve stáří, patří k jeho klientům i mladí podnikatelé z prosperující high-tech branže - jejich prvořadým cílem je rychlý zisk. Jedni si už budují novou existenci v zahraničí, druzí se stávají dobře placenými zaměstnanci svých starých podniků. Neuhaus má stále v čerstvé paměti, kolika spisy se musel o Vánocích propracovat.

Úpravy daňového systému vyvolaly poplach nejen v řadách podnikatelů. I drobní střadatelé se masově vrhli na investiční fondy, v nichž ještě bylo možné profitovat. Pokud vložili své peníze těsně před Silvestrem do modernizace či sanace starých budov ve východním Německu, mohli si odepsat dvacet až čtyřicet procent investic. Vysoké odpisy bylo možné získat i při podílnictví v námořní dopravě.

Nemovitosti ve hře

Obchody koncem roku běžely jak namazané, pochvalovali si makléři i hledači daňových úlev. Ve hře byly - i přes omezení výše odpisů - jako obvykle nemovitosti. Ani na východě stojící prázdné průmys-lové a obytné budovy s drasticky sníženým nájemným investory ze západu neodradily. „U mnohých je pud ušetřit na daních vyvinutější než rozmnožovací instinkt, řekl týdeníku Stern bývalý bavorský ministr financí Erwin Huber.

V panice před „spadlou klecí - dává mu ve Spieglu za pravdu kapitálový expert Helmut Kapferer - se řada zájemců doslova rvala o podíl v námořních fondech. „Lidé se bezhlavě vrhali po něčem, o čem nic nevěděli. Podepisovali, ačkoli bylo jasné, že si ani nepročetli prospekt, říká Kapferer. „Rizika jsou přitom obrovská, jak na trhu nemovitostí, tak v námořní dopravě, dodává.

Bezhlavě do bankrotu

MM25_AI

Kapferer přitom soudí, že se střadatelům nevyplatí dávat do nemovitostí peníze. „Kdo hledá kvalitativně dobrou investici s možným nárůstem její hodnoty a zajímá se také o daňové zvýhodnění, musí se hodně dobře porozhlédnout, zdůrazňuje další z odborníků Dietmar Vogelsang. „Zhruba 85 procent nabídek je možné klidně pustit z hlavy, dodává. Zvýšená pozornost je na místě především u „výhodných nákupů bytů v sanačních budovách. Podle Kapferera sednou často na lep malí nezkušení investoři, pro něž nemají daňové úlevy žádný význam.

Záplavy pochybných nabídek si experti všimli i v daňově úsporné lodní přepravě. Ale příliš mnoho dovozců na mořích, na padesát procent snížené dovozní kvóty a asijská krize dělají přitom z investic v tomto oboru nezřídka vabank. „Podílové společnosti, varuje znalec v oboru Knut Weitkamp, „jsou už bez rezerv. Na konci pak přijde, co přijít musí - mnoha investorům hrozí ztroskotání.

  • Našli jste v článku chybu?