Menu Zavřít

Záchrana Crystalexu: Zájemců přibývá

28. 10. 2008
Autor: Euro.cz

O závody krachující skupiny Bohemia Crystalex Trading se uchází již přes deset investorů.

Své plány zatím tají, jasněji by nad největší sklářskou firmou v tuzemsku mohlo být zhruba za měsíc.

Zatímco ještě před nedávnem se hovořilo o pěti zájemcích o společnosti krachujícího uskupení Bohemia Crystalex Trading (BCT), nyní je jich již nejméně dvojnásobek. „Zájemců evidujeme více než deset. Proces prodeje se připravuje, oficiálně ale ještě nebyl spuštěn,“ říká Petr Smutný z PricewaterhouseCoopers. Tato poradenská firma přitom hodlá oslovit ještě několik dalších subjektů a zúžený okruh vhodných kandidátů pro sklárny Crystalex Nový Bor a Kavalier Sázava předloží věřitelům zhruba do konce listopadu. Naproti tomu o další součást BCT Sklo Bohemia ve Světlé nad Sázavou zájem není.

SKLÁŘSKÉ IMPÉRIUM

• BCT jako exportní organizace zastřešuje sklárny Crystalex v Novém Boru, Sklo Bohemia Světlá nad Sázavou, Sklárny Kavalier Sázava a Sklárny Bohemia v Poděbradech. Vyváží přes 90 procent produkce do více než 100 zemí.

• Porcela Plus zajišťuje odbyt pro Karlovarský porcelán se závody Concordia, Chodov, Klášterec, Nová Role a Thun Studio. Exportuje 70 procent výroby do 90 zemí pěti kontinentů.

Zbytečný pád

Celá BCT či jednotlivé výrobní podniky jsou v hledáčku výrobních i finančních investorů, z nichž někteří dění ve firmě sledují již několik let. S řadou zájemců se jednalo již dříve, námluvy však vždy, a často údajně z nepochopitelných důvodů, zkrachovaly.

Vedle potvrzení zájmu německé sklárny Schott, indicko-americké společnosti Borosil a fondů Advent, Marathon a Bavaria Bohemia, se nyní týdeníku Profit podařilo zjistit další jméno ze seznamu uchazečů. Jde o slovenského výrobce sklenic Rona, který využívá stejné prodejní kanály jako BCT. Jeho produkty jsou určeny pro domácnosti, hotely, lze je však nalézt i na palubách letadel či lodí. Obdobný sortiment je doménou Crystalexu v Novém Boru. Kavalier zase vyrábí například skleněné trubice do žádaných solárních panelů, které patří mezi sortiment firmy Schott.

Přestože ani jedna z uchazečských firem zatím nechce o svých plánech v České republice hovořit, nabízí se otázka, zda české sklárny musely tak hluboko klesnout. „Ukazuje se, že zcela nepochybně byl prostor pro restrukturalizaci skupiny již dříve,“ hodnotí celou situaci Radek Šnábl z ministerstva financí.

Banky už investora chtějí

MM25_AI

BCT a majetkově propojená Porcela Plus dluží syndikátu bank v čele s ČSOB a Citibank zhruba čtyři miliardy korun. Do potíží se dostaly kvůli silné koruně, růstu cen energií a globální finanční krizi. BCT však dluží též řadě dodavatelů, některým i desítky milionů korun. „Máme u nich pohledávky, jejich případné nesplacení ovlivní naši ekonomiku. Zvažujeme další postup,“ předestírá Václav Kolář, prokurista Agropodniku Domažlice, který sklářský průmysl zásobuje chemikáliemi. Některé podniky proto přerušily dodávky. Banky již pochopily nutnost vstupu investora do skláren.

„Jakýkoli krok k zachování výroby je dobrý,“ poznamenává mluvčí ČSOB Ivo Měšťánek. Mezitím se však sklárny a porcelánky, jež zaměstnávají dohromady asi sedm tisíc lidí, dostaly do obrovských finančních potíží. V insolvenčním řízení jsou jak BCT, tak jednotlivé sklárny. Ve Sklo Bohemia ve Světlé a Sklárnách Bohemia v Poděbradech se nevyrábí, protože o křišťálové sklo přestal být zájem na rozhodujícím americkém trhu. Obě firmy jsou v úpadku. V Novém Boru a Kavalieru výroba pokračuje. Skupina BCT vlastní ze 49 procent stát, tento podíl však spolu se svým jedním procentem spravuje ČSOB. Druhou polovinu drží podnikatelé Radovan Květ a Jan Souček.

  • Našli jste v článku chybu?