Menu Zavřít

Záchranáři nás ignorovali, tvrdí migranti, kteří připluli z Afriky do Evropy

12. 8. 2018
Autor: čtk

Uprchlíci z lodi směřující z Afriky do Evropy vypověděli, že jejich člun minulo několik záchranářských plavidel, ale žádné se nepokusilo jim pomoci, dokud se neobjevila loď Aquarius. Informovala o tom dnes francouzsko-německá charitativní organizace SOS Méditerranée, která Aquarius provozuje společně s Lékaři bez hranic (MSF). Organizace dnes vyzvaly evropské vlády, aby oznámily posádce, kde může s více než stovkou migrantů bezpečně zakotvit.

Aquarius je aktuálně na své letošní desáté misi ve Středozemním moři. V pátek nedaleko libyjských břehů vzala na palubu 141 migrantů ze dvou dřevěných člunů. SOS Méditerranée a MSF obvinily libyjskou pobřežní stráž z hazardování s jejich životy, když posádku lodi neinformovala o blízkosti člunů v ohrožení.

Organizace také uvedly, že jiné lodě v oblasti patrně migranty ignorovaly. Uprchlíci údajně vypověděli, že jejich člun minulo pět různých lodí, ale pomoc nenabídly. Neochotu záchranářských lodí přičítá SOS Méditerranée tomu, že Itálie a Malta v minulých týdnech odmítly záchranářským lodím povolení vplout do jejich přístavů.

Posádky záchranářských plavidel prý nyní váhají s poskytnutím pomoci, protože nechtějí riskovat, že běženci na jejich palubách uváznou a posádky je nebudou moci dopravit do bezpečí.


Merkelová: Kdyby dublinský systém fungoval, do Německa by nepřišel jediný uprchlík

Německá kancléřka Angela Merkelová


Právě do takové situace se dostala v červnu loď Aquarius, když převážela více než 600 běženců a Itálie i Malta jí uzavřely přístavy. Po devíti dnech dostala povolení zakotvit ve Španělsku. Nyní podle reportéra Reuters na palubě lodi nastalo něco podobného. Malta přijetí Aquariusu odmítla bezprostředně po poslední záchranné operaci, Itálie vyjádřila stejné stanovisko během víkendu.

„Nejdůležitější je, aby byli přeživší bezodkladně dopraveni na bezpečné místo, kde budou uspokojeny jejich základní potřeby a kde budou ochránění před zneužíváním,“ řekl koordinátor pátracích a záchranných operací SOS Méditerranée Nick Romaniuk.

Počet migrantů vyrážejících z nestabilní severoafrické Libye v posledních měsících výrazně klesl. Nejvíce migrantů letos směřuje do Španělska, kam jich podle aktuálních čísel Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) dorazilo od 1. ledna přes 24.600. Do Itálie, která od roku 2014 přijala přes 650.000 migrantů, se jich dostalo téměř 19.000. Ve snaze překonat Středozemní moře už letos 1524 lidí zahynulo nebo je nezvěstných.

Přečtěte si komentář: Záchranář Salvini

 Páral

bitcoin_skoleni

Dále čtěte:

Promluvme si, milý Andreji. Conte pozval Babiše kvůli migrantům do Itálie

EU musí řešit azylové řízení mimo své území a více bojovat s pašeráky, říká Babiš

6000 eur za uprchlíka. Evropská komise chce motivovat státy k příjímání migrantů

Zeman: Případná kontrola na německých hranicích by měla být dočasná

Komentář: Merkelová versus bavorský střelec


  • Našli jste v článku chybu?