Menu Zavřít

Zachraňte baroko!

15. 6. 2007
Autor: Euro.cz

Sicílie/Panther Eureka

FIN25

Obyvatelé sicilského údolí, které je uznávanou architektonickou pokladnicí barokních chrámů a paláců, se dostali do tvrdého střetu s mezinárodní společností Panther Eureka, která právě zde plánuje hlubinné vrty na těžbu zemního plynu, píše agentura Reuters.
Na obranu kulturního dědictví, jehož perlou je oblast kolem města Noto, se postavil i jeden z nejznámějších italských spisovatelů Andrea Camilleri. V celostránkovém článku pro list La Repubblica vyzval politiky, aby projekt těžby plynu zastavili, a tím zabránili „zničení malého nádherného ráje“. Těžba by „jedinou ranou naprosto zničila krajinu a historii, kulturu a identitu, krásu a harmonii - jedním slovem to nejlepší, co máme“, napsal Camilleri.
Deník čtenářům rovněž oznámil, že od stejného dne otevírá na své webové stránce petici na „záchranu baroka před ropou“ - a to navzdory faktu, že těžařská Panther Eureka zdůraznila, že hodlá těžit zemní plyn, nikoliv ropu. Během prvních několika hodin petici proti těžbě plynu podepsalo přes sedmnáct tisíc obyvatel oblasti. Architektonická i kulturně-historická hodnota Nota a dalších sedmi měst v jeho blízkosti natolik překročila hranice Sicílie, že UNESCO zařadilo tyto barokní skvosty v roce 2002 na seznam světového kulturního dědictví.
Giuseppe Salme, mluvčí Panther Eureka, kterou ze 70 procent vlastní americká firma a zbytek kontrolují Francouzi, považuje protest za zbytečný. Tvrdí, že vrty budou „na venkově“, nikoli v blízkosti Nota či dalších tamních měst nebo proslulých archeologických nalezišť. „Všechny aspekty těžby jsme zahrnuli do projektové studie, kterou jsme předali úřadům. Jejich souhlas očekáváme během několika dnů. Věříme si na sto procent,“ řekl agentuře. Dodal, že v regionu by se pod zemí mohlo nacházet až 50 miliard krychlových metrů plynu.
Nesouhlas s aktivitami těžařů dali lidé najevo již v roce 2004, kdy místní úřady udělily firmě Panther Eureka licenci pro vyhledávání ložisek uhlovodíků. O rok později však regionální vláda pod tlakem veřejnosti povolení pozastavila. Těžaři se odvolali k soudu; v hledání ale pokračovali s očekáváním, že místní úřady jim souhlas stejně udělí.

  • Našli jste v článku chybu?