Když shodíte carvingy, odepnete běžky nebo slezete z prkna někde v Krkonoších, připevníte je na střechu vozu a vyrazíte zpět domů, přihlásí se zhusta dravý hlad. Protože doba turisťáku v papíru či mokvavých třídenních řízků je už – jak pevně doufám – za námi, je třeba se porozhlédnout a vybrat hostinec, který nejen ukojí hlad, ale učiní tak formou chutné krmě v příjemném prostředí.
Jeden takový podnik existuje v obci Čistá u Horek. Zove se U Červinků a kdykoliv tu projíždím, znamenám zcela zaplněné parkoviště. Nedávno se mi však poštěstilo. Projížděje snad už podvacáté kolem notoricky již známého, trochu pouťově vyzdobeného vchodu do restaurace, postřehl jsem koutkem oka v bariéře sněhu volné místo. Sám lokál vás rázem naladí přívětivě. Dřevěné ostění, stará rádia, instrumenty na stěnách, trámoví na stropě a lustry každý jiný. Pod stropem police po celém obvodu sálku, na níž jsou uloženy předměty kdysi funkční, dnes již jen připomínky minulosti.
Nebylo mi však dopřáno příliš času na detailnější průzkum, jen krátkou minutku poté, co jsem usazen, mi sličná servírka předkládá zdejší lístek. Jde o slušné počtení, jídelníček má několik listů, nadto převaha nabídky představuje klasickou českou kuchyni. Nemám s výběrem žádný problém, jsem nenapravitelný milovník naší klasiky, mám nadevše rád polévky a omáčky. Takže o tom, co dnes pojím, bylo rozhodnuto během chvilky.
Ve stejné chvilce přede mne další mimořádně hbitá servírka staví hrnek s polévkou. No, je to spíš „hrnďál“ úctyhodného objemu, z takového se jídával chléb nalámaný v cikorce. Ten přede mnou, ze kterého se vine tenký obláček všeslibující vůně polévky, je téměř po okraj pln hustého podkrkonošského kysela. Krémovitá až kašovitá konzistence voní tak, že naplno již vydrážděné chuťové buňky se dožadují okamžitého sousta. S prvou lžící vloženou do úst začíná skutečný koncert ku chvále české kuchyně. Na jazyku se roztančí soubor chutí, které se proplétají, předhánějí jedna druhou a nakonec splynou v jediné dlouhotrvající a mohutně vzhůru stoupající sólo, kdy se vedle sebe uplatní všechny přítomné ingredience. Celý ten „tanec“ ale neprobíhá naplno hned od počátku, jednotlivé chutě se přidávají k základu, lehce nakyslému. Kvásek zjemní výraz, otevře prostor jednoduchému sólu brambor a zároveň ustoupí rašelinnému charakteru hub. Vše podkreslené přítomností cibule a do úplna vykroužené malými „trhanečky“ vejce postupně dorůstá do zmíněného již, širokému vějíři podobného závěru, prostého a přece tolik obmyslného.
Debaras a další chod šly jakoby ruku v ruce, tak krátká byla pauza mezi oběma úkony. Jedva jsem stačil zaznamenat zmizení polévkového „kotle“, již přistával z druhé strany talíř s hlavním chodem. Někde uprostřed krémové hladiny, dobrou třetinou výšky utopena v pastózní téměř viskozitě omáčky, spočívala roláda z hovězího plátku, kterou jsme uvykli zvát ptáčkem. V tomto případě by se slušelo zdrobnělinu vypustit, byl to pták! Těleso trpasličí ponorky, odejmete-li jí věž, nemůže být o mnoho větší. Křehké šťavnaté maso úžasně a bez pomoci párátek či jehel drželo sevřený tvar. Po rozříznutí se ukázala barevná, trochu masopustně rozpustilá mozaika – zlaté slunce žloutku, jarní jakoby zeleň, o niž se postarala okurka, matná běl slaniny, vše v dokonale pevném spojení. Jistě, těžké, hutné, ne snadno stravitelné a kdovíjak kalorické, odpovídající zcela argumentům „popravčích“ české kuchyně – ale ta chuť! Křehoučké maso, oživené pepřem a hořčicí, kterému pikant přidaly cibule s okurkou, být suchým zabránil plátek slaniny, o oživení se postaral hráneček dobré uzeniny a noblesní zkulacení rozverných chutí zajistilo vejce. Zde chybějí slova. A omáčka? Ukázka to, čím bylo umění našich kuchařek kdysi tak hledané. Souběh vyladěný do forte, s jedinečnou harmonií, který, byv rozšířen o všechny valéry ze sosu, zahrál na struny buněk a pohárků na patře melodii jako ten největší a nejskvělejší big band. Musím teď přiznat jeden svůj omyl. Přehlédnuv ve chvatu přesné znění názvu pokrmu, vybral jsem si coby přílohu rýži. Ukázalo se, že špatně. „Španělský ptáček s krémovou lahodnou omáčkou, houskový knedlík či rýže“, takhle to stálo v lístku. Nevzal jsem na vědomí slůvko „krémovou“ a v zajetí představy o přírodní, bez použití smetany připravené omáčce, sáhl jsem vedle. Knedlík by byl býval příhodnější.
Sice už dávno syt, nemohl jsem si nepovšimnout dezertů. A už vůbec nešlo neochutnat. Vybral jsem si horké borůvky se zmrzlinou. Mimořádné zakončení mimořádného zážitku. Trochu drsný, zvláštně svíravý projev borůvek příjemně konvenoval s mámivou sladkostí zmrzliny. Správná tečka za krasopisně vyvedenou větou.
Usmál jsem se, když jsem přečetl sumu na účtu. Činila Kč 290,-. Bez komentáře.
Value for Money: 10
+ Kvalita jídla a neuvěřitelná výkonnost trojice obsluhujících.
- Řada vypitých lahví od skotské, „krášlící“ jednu z polic. S ostatní výpravou interiéru opravdu neladila.
Restaurace U Červinků
Čistá u Horek 5, 512 35 Čistá u Horek
Tel.: +420 481 596 293, +420 603 164 033
e-mail: josef.podrazil@tiscali.cz , www.ucervinku.cz
- Otevírací doba: Po 10.00-22.00, St-Čt 10.00-22.00, Pá-So 10.00-24.00, Ne 11.00-20.00
- Počet míst: restaurace 45, salonek 20
- Kuchyně: česká klasika
- Platební karty: všechny obvyklé
- Jazyková vybavenost personálu: angličtina, němčina
- Původ nabízených vín: Česká republika
Hodnocení restaurace:
Atmosféra, pohodlí, estetika 10 bodů z 10
Prostírání 8 bodů z 10
Úroveň jídelního a nápojového lístku 9 bodů z 10
Chování personálu 10 bodů z 10
Kvalita jídla a nápojů 19 bodů z 20
Celkem: 56 bodů ze 60
Všechny údaje uvedené v následující pasáži jsou přesným opisem jídelního a nápojového lístku. Případné chyby dokládají péči, jaká je věnována jejich úpravě.
Výběr z jídelního lístku:
Česneková polévka s osmaženým chlebíčkem, šunka, sýr 30 Kč
100 gr Teplé čerstvé škvarečky, chléb, cibulka 45 Kč
150 gr Dračí oko (zapečená šunka se sýrem) – pikantní, ostřejší, obloha 50 Kč
Pašerácká topinka (ostřejší zeleninová směs s uzeninou) 50 Kč
250 gr Teplá zeleninová garnitura PIKANT s kuřecí směsí a mozzarelou 125 Kč
100 gr Čistecký drahokam (guláš, bramborové špalíčky, tatarka) 85 Kč
150 gr Kuřecí rarášky (kuřecí směs naložená v marinádě), obloha 95 Kč
200 gr Přírodní kapr dle pana Krakonoše, brambor, obloha, citrón 120 Kč
200 gr Králík domácí pečený, bramborové špalíčky, zelí či špenát, cibulka či brambor. salát 130 Kč
200 gr Špíz Pánů Krkonoš, obloha (panenka, kuřecí prsa, špek – ostřejší) 135 Kč
150 gr Dvojitý řízek z Krkonoš (vepřové, sýr a kuřecí), babiččin bram. salát či hranolky, obloha 125 Kč
200 gr Biftek pana lesního (zeleninová směs s kukuřicí v ostřejším sosu) 220 Kč
400 gr Steak-400, zvaný HOVADO (pravý roštěnec v pikantním sosu), tzatziky, obloha 210 Kč
150 gr Míchaný salát s ovčím sýrem, oregano, italský dresink 55 Kč
Horké hrušky s čokoládou, skořicí a šlehačkou 50 Kč
Výběr z vinného lístku:
Bohemia sekt - demi sec, brut 190 Kč
Sauvignon ´01 Habánské sklepy 190 Kč
Cabernet Sauvignon ´02 Habánské sklepy 250 Kč