Menu Zavřít

Začněte prát špinavé peníze, nařídila čínská vláda bankám. Chce tak zamezit šíření koronaviru

18. 2. 2020
Autor: čtk/AP

Když se řekne, že někdo pere špinavé peníze, naprostá většina lidí si takové jednání automaticky spojí s nelegální činností, jejíž podstatou je skrýt skutečný původ získaných finančních prostředků. Že by se tím ale mohlo myslet opravdové, tedy fyzické praní znečištěných bankovek, asi napadne jen málokoho. Jenže právě k tomu se nyní ve snaze zbrzdit šíření nebezpečného koronaviru hodlají na příkaz tamní vlády uchýlit čínské banky.

Nemoci označované jako COVID-19 podlehlo v nejlidnatější zemi světa podle aktuálních informací agentury Reuters, která se odkazuje na data tamních zdravotnických úřadů, již 1868 lidí. Infikovaných je pak dalších dvaasedmdesát tisíc. Virus se z člověka na člověka přenáší především kapénkami, k jeho rozvoji ale může dojít i v důsledku pouhého dotyku s kontaminovaným předmětem, kvůli čemuž se z peněz vzápětí stává přímo dokonalý šiřitel s možným dalekosáhlým dopadem.

Vláda v Pekingu si je naštěstí této hrozby vědoma a rozhodla se jednat. Na základě jejího příkazu proto nyní musejí banky z oběhu stáhnout všechny jimi potenciálně nebezpečné peníze a pomocí speciální tepelné či světelné fototerapie je pečlivě vydezinfikovat, jak s odkazem na vyjádření Státní rady Čínské lidové republiky uvádí server CNBC.

Veškerá takto vytipovaná a dekontaminovaná hotovost bude následně na týden až dva „uskladněna“ a poté vrácena zpět do oběhu. Peníze pocházející z rizikových oblastí, jakými jsou například tržiště nebo zdravotnická zařízení, stáhne Čínská lidová banka (PBOC) nadobro.

„Po vypuknutí (nemoci) jsme začali věnovat velkou pozornost bezpečnosti a zdraví veřejnosti při používání hotovosti,“ řekl podle zmíněného webu zástupce guvernéra PBOC Fan I-fej. „Ještě před 17. lednem tohoto roku Čínská lidová banka dala do oběhu skoro 600 miliard jüanů (v přepočtu bezmála dvě miliardy korun) nových bankovek.“

Podle virologa bude efekt zanedbatelný

Jen do samotného epicentra nákazy – města Wu-chan v provincii
Chu-pej – uvolnili centrální bankéři ještě před začátkem oslav čínského Nového lunárního
roku hotovost v celkové hodnotě čtyř miliard jüanů. Najdou se však i tací,
podle kterých přijdou veškeré tyto snahy Pekingu víceméně vniveč.

„I když se COVID-19 může šířit skrze kontaminované objekty,
délka přežití viru nacházejícího se na bankovkách nebyla pevně určena,“ cituje
CNBC virologa Muhammada Munira z Lancasterské univerzity. Stanovit účinnou
metodu toho, jak potenciálně infikovanou hotovost očistit, tak proto bude podle
něj bude velice obtížné.

Navíc je potřeba přihlédnout i k dalším neméně
podstatným faktorům: „Většina dnešních plateb už probíhá prostřednictvím online
nákupů – skutečný dopad omezení používání bankovek nebo jejich dezinfekce bude
nepatrný.“

Spíše než na cokoliv jiného by proto lidé podle Munira měli spoléhat na dodržování základních hygienických zásad. „Logickým přístupem, jak zasáhnout proti šíření viru, je mytí rukou pomocí prostředků na bázi alkoholu. Viry se mohou šířit dotykem kontaminovaných povrchů, klik u dveří, područek a sdílením elektroniky,“ zopakoval virolog na závěr.

Čtěte také:

Koronavirus dělá vrásky těžařům bitcoinu. Některé farmy v Číně musely zavřít

Koronavirus překonal epidemii SARS, zemřelo více než 800 lidí

Jak to bude s olympiádou? Šířící se koronavirus organizátory her v Tokiu „vážně znepokojuje“

bitcoin školení listopad 24

  • Našli jste v článku chybu?