Čeští vojáci zřejmě na letní olympiádu do Atén nevyrazí
Několik desítek řeckých vojáků, kteří mají chránit pokojný průběh letošních letních olympijských her před případným teroristickým útokem, pravděpodobně absolvuje na přelomu května a června protichemický výcvik v České republice. Zdroje týdeníku EURO tuto možnost považují za daleko pravděpodobnější než původní plán, že do Řecka odjedou vojáci z české protichemické jednotky. Na to stát nemá peníze a Řekové zatím odmítají vzniklé náklady uhradit.
Preventivní opatření.
Špidlova vláda se minulou středu rozhodla preventivně požádat Parlament o souhlas s nasazením až čtyř stovek českých vojáků v zahraničí v operacích Sil rychlé reakce NATO v době 1. července do 15. ledna. Součástí těchto aliančních jednotek je mnohonárodnostní protichemický prapor z Liberce. Jde ale pouze o zásah v případě nějaké náhlé krize, například teroristického útoku. „Může se stát, že třeba dojde k atentátu na olympiádě v Aténách a naši chemici budou požádáni, aby rychle reagovali,“ vysvětlil záměr kabinetu premiér Vladimír Špidla.
Vláda musí získat souhlas od Parlamentu předem, protože v případě žádosti aliance má armáda vyslat své specialisty na místo během pěti až maximálně třiceti dnů. Čekání na odsouhlasení zákonodárců by ale mohlo situaci zkomplikovat a zabránit vojáků dodržet závazky ke spojencům.
Varianta, že by chemici do Řecka odjeli ještě před začátkem olympiády 13. srpna a dohlíželi na celý její průběh, se nyní jeví jako velmi nepravděpodobná. „Řekové ještě ani nezahájili bilaterální jednání, pořád jen vypouštějí nějaké šumy, jako že Češi určitě přijedou, ale tak na devadesát devět procent je pravděpodobné, že se to nestihne domluvit. Navíc by nám to ani nezaplatili,“ uvedl zdroj týdeníku EURO z ministerstva obrany.
Dva turnusy Řeků.
Druhá navrhovaná možnost, výcvik řeckých vojáků v Česku, by naopak české armádě mohl nějaké peníze i přinést. Vydělat by měla i soukromá brněnská firma Bois-filtry, která dodá potřebné protichemické vybavení. Celkem má jít o zhruba čtyři miliony korun.
O této variantě již jednalo i nejvyšší vedení ministerstva obrany: kolegium ministra. Velitel armádních Společných sil generál Josef Sedlák na jednání údajně označil výcvik Řeků v Česku za hotovou věc a současně ostatní informoval o tom, že by mělo jít o výcvik zhruba šedesáti specialistů, chemických průzkumníků. Dodal, že Řekové mají zájem i o protichemickou výstroj používanou v české armádě.
Výcvik Řeků by se měl uskutečnit v terénním školicím pracovišti Vojenského technického ústavu ochrany (VTÚO) Kamenná chaloupka, které řídí protichemický veterán z loňské války proti Iráku plukovník Jan Weiser. Středisko je ukryto ve Vojenském újezdu Březina u Vyškova.
Na šedesát řeckých vojáků – chemických průzkumníků – přijede v případě uzavření dohody na jih Moravy ve dvou turnusech. První zde budou pobývat od 31. května do 5. června, druzí od 7. do 12. června.
Při odborné přípravě ve VTÚO Kamenná chaloupka pracují vojáci s reálnými toxickými látkami, například sarinem, somanem, látkou VX, yperitem či lewisitem. Podle internetové prezentace ústavu má příprava „naučit chemické specialisty, především po psychické stránce, zvládnout náročnou činnost v prostoru zamořeném toxickými chemickými látkami“.
V Kamenné chaloupce se cvičí pouze s malým množstvím nebezpečných látek. Podle tvrzení armády jde o „miligramová, maximálně gramová množství“. „Jakákoliv kontaminace atmosféry parami vně ochranného pásma je vyloučena,“ uvádí se v armádním vysvětlení činnosti střediska.
Žádný "bohovský kšeft".
Podle optimistických plánů měla být smlouva s Řeky podepsána již v závěru minulého týdne. „Mohlo by to být ve středu nebo ve čtvrtek,“ potvrdil EURU v úterý mluvčí armádního Ředitelství výcviku a doktrín ve Vyškově Pavel Kočvara. Pak se ale situace zkomplikovala. Vyjednavači totiž nedospěli k dohodě, kdo s kým by vlastně měl smlouvu uzavřít.
Armáda, která výcvikové středisko Kamenná chaloupka provozuje, totiž nemá k dispozici potřebné protichemické vybavení, které by Řekové na cvičení potřebovali. To by měl dodat výhradní výrobce protichemických prodyšných obleků v Česku, společnost Bois-filtry. Ta ale zase nemá jako soukromý subjekt přístup na citlivé armádní cvičiště.
„My opravdu nemáme přístup do výcvikového prostoru,“ řekl týdeníku EURO jednatel společnosti Bois-filtry Jan Kučera. „Ale výcvik bez materiálu nejde uskutečnit,“ dodal.
Pracovník VTÚO Kamenná chaloupka Milan Šobr uvedl, že ve středu 26. května odeslali Řekům své definitivní podmínky včetně finančních požadavků. „Uvidíme, jak budou reagovat,“ dodal.
Jako nejschůdnější se momentálně jeví možnost, že Řekové uzavřou smlouvu na dodávku vybavení materiálu a služeb včetně hodnoty výcviku přímo se společností Bois-filtry. „Není to nějaký bohovský kšeft,“ tvrdí její zástupce Jan Kučera. Celkovou hodnotu odhaduje na 130 tisíc eur.