Počet osob, které v Německu coby žadatelé o azyl pobírají dávky, v loňském roce klesl o 12 procent. Jedná se o třetí meziroční pokles v řadě, stále jich však ke konci roku 2018 bylo 411 tisíc. Vyplývá to z dnes zveřejněné zprávy německého statistického úřadu. Zatím nejvyšší počet žadatelů na sociální podpoře byl v roce 2015, kdy propukla v Evropě migrační krize a mělo na ni nárok bezmála milion lidí.
Asi polovina dotčených v uplynulém roce přišla do Německa z Asie (53 procent, respektive 220 tisíc), uvedl úřad ve Wiesbadenu. Z této skupiny je 63 tisíc osob původem z Afghánistánu, 43 tisíc z Iráku a 23 tisíc ze Sýrie. Podíl azylantů na dávkách z Afriky čítá bezmála čtvrtinu (23 procent, respektive 96 tisíc). Rovná pětina (83 tisíc) jich přišla z Evropy.
Téměř dvě třetiny příjemců peněžité i hmotné státní podpory byli muži. V 31 procentech případů se jednalo o mladistvé.
Německý stát poskytuje kromě pravidelných plateb pro azylanty podle zákona také příspěvek v mimořádných životních situacích, jako je nemoc, těhotenství nebo porod.
Přečtěte si esej: Vylidněná, ne přelidněná planeta
Celkově stát za rok 2018 vyplatil za dávky pro žadatele o azyl 4,9 miliardy eur (127 miliard korun), což odpovídá 17procentnímu meziročnímu poklesu. Na 80 procent z této částky šlo na pravidelné platby a zbylých 20 procent na příspěvky v mimořádné situaci.
Právo na dávky mají ti žadatelé o azyl, kteří se skutečně zdržují na území Německa a mají povolení k pobytu na základě azylového zákona. Cizinci, kterým už je právo na azyl přiznáno, nejsou do uvedené statistiky zahrnuti.
Dále čtěte:
Dopad multikulti: britská policie nerozumí slangu ulice, najímá si překladatele
Trump brojí proti migrantům, americké firmy jsou na nich ale závislé
Příkladná integrace? Většina z 800 tisíc imigrantů v Česku pracuje a cítí se bezpečně
Temný okamžik pro Evropu? Konec lodi zachraňující uprchlíky kritizuje britská organizace
O migrační politice nemohou rozhodovat Francie a Německo, vzkazuje Salvini