Menu Zavřít

Zadlužením k výdělku. Bund vydělal Němcům 40 miliard

1. 8. 2016
Autor: čtk/ap

Turbulentní časy na trzích po referendu o vystoupení Velké Británie z eurozóny nutí investory k sázkám na jistotu. To svědčí německému ministerstvu financí, které vydává státní dluhopisy. Peníze si na trzích skrze ně půjčují za rekordně výhodných podmínek.

Německé dluhopisy (obecně bund) se ze závazku mění ve výnosné aktivum. Minusový výnos na německých státních papírech v prvním pololetí 2016 vedl k tomu, že státní kasa vydáváním dluhopisů slušný obnos vydělala. Za půjčené peníze od investorů nemusí platit, ale naopak si přišla na 1,5 miliardy eur (asi 40 miliard korun). Píše o tom deník Bild s odvoláním na spolkové ministerstvo financí.

Celkové úrokové výdaje ministerstva financí se v prvních šesti měsících snížily z 9,7 miliardy na 7 miliard eur, což odpovídá poklesu o 27,3 procenta. V polovině července se desetiletý dluhopis německé vlády poprvé v historii prodal s negativní úrokovou sazbou. Po uplynutí doby splatnosti tak investor dostane zpět méně peněz, než za kolik dluhopisy nakoupil – v průměru o 0,05 procenta.


zdroj: tradingeconomics.com

Důvodem takového vývoje jsou obavy na finančních trzích. Kvůli rozhodnutí britských voličů opustit EU a následném odhalení neutěšeného stavu italského bankovního sektoru hledají investoři bezpečná úložiště svých peněz. O německé státní papíry je tak obrovský zájem, který vede k růstu jejich cen a úměrně tomu poklesu výnosů.

Na takzvaném sekundárním trhu se desetiletý německý dluhopis s negativním úrokem obchoduje již několik týdnů. Vláda také již dříve vydala se záporným výnosem dluhopisy s kratší splatností – dvouleté a pětileté.

Čtěte také:

Komentář: Banky po italsku – krize nečekaných rozměrů

bitcoin_skoleni

Příliš mnoho jistoty. Výnosy z dluhopisů padají do záporu

 UBS


  • Našli jste v článku chybu?