Menu Zavřít

Žádné úlevy

31. 3. 2006
Autor: Euro.cz

Biopaliva se asi budou muset obejít bez daňového zvýhodnění

Zdá se, že výroba biolihu a jeho přimíchávání do benzinu, které bude od roku 2007 povinné, nakonec stát finančně nepodpoří formou vratky spotřební daně, jak česká vláda doposud zamýšlela. K variantě bez daňových úlev se nyní kloní ministerstva zemědělství i financí.

bitcoin_skoleni

Z nouze ctnost.

Nic jiného vládním úřadům zřejmě ani nezbývá, jelikož příslušný program, který s vratkou počítal, dosud nebyl a zřejmě ani nebude notifikován Evropskou komisí (komise nedávno vznesla proti českému programu vážné výhrady, podmínky v něm obsažené označila za diskriminační, narušující hospodářskou soutěž). Bez notifikace není daňová úleva možná. Nelze dokonce vyloučit, že stát od finanční pomoci zcela ustoupí a povinné přimíchávání biosložek do fosilních paliv ponechá na volném trhu. Zvýšené náklady spojené s přidáváním dražšího lihu do levnějšího benzinu by tak byly přeneseny na konečného spotřebitele - motoristu . „Ve hře jsou stále tři varianty. První nadále počítá s vratkou spotřební daně. Druhá uvažuje o povinném přimíchávání bez vratky a bez jakékoliv státní podpory. Poslední možností je neuplatňovat vratku a zavést dotace výrobcům biolihu. Ta se jeví jako nejpravděpodobnější,“ říká mluvčí ministerstva zemědělství Tomáš Loskot. Soudí, že vratka už nemá příliš šancí. Ačkoli ve starých členských zemích, jako například ve Španělsku nebo ve Francii, se používá, Evropská unie ji prý už nově nepovoluje. Navíc ji nepodporuje ani ministerstvo financí, kvůli možnému zneužívání a machinacím, jako tomu bylo u podvodů s lehkými topnými oleji. Příslušný materiál s návrhem má ministerstvo do vlády odeslat do dvou týdnů. Z nedávných výroků ministra zemědělství Jana Mládka bylo možno dovodit, že jeho úřad zvažuje i možnost dotování zemědělců místo výrobců biopaliv (nejen producentů biolihu, ale i metylesteru řepkového oleje - MEŘO, sloužícího k výrobě bionafty), ovšem tento způsob dotací Evropská komise údajně nedoporučila.

Čepro v ohrožení.

K systému bez vratky spotřební daně se kloní mimo jiné i akciová společnost Čepro, která se zabývá distribucí pohonných hmot a skladováním státních hmotných rezerv. „Nejtransparentnější by bylo zachovat spotřební daň a nepodporovat nikoho. Dále odstranit povinnost plošného přimíchávání biokomponent do motorových paliv a sledovat pouze celkový podíl biosložek v motorových palivech,“ uvádí generální ředitel Čepra Pavel Švarc. Je názoru, že by tak bylo možné do pohonných hmot přidávat více lihu a méně MEŘO, protože přídavek lihu do benzinu zdraží litr maximálně o patnáct haléřů, kdežto MEŘO do nafty prý o 50 až 60 haléřů. Švarc říká, že kdyby vratka spotřební daně byla zachována, státem vlastněné Čepro to výrazně poškodí, omezí konkurenci na českém trhu s pohonnými hmotami a povede ke zvyšování konečných cen. Rafinerie v zájmu maximalizace zisku budou usilovat, aby veškeré biosložky přimíchávaly samy a Čepro, které nyní plní význačnou roli v oblasti velkoobchodu, se dostane „na vedlejší kolej“.

  • Našli jste v článku chybu?