Motto „Žádný nápad není malý“ provází soutěž E. ON Energy Globe již jedenáctým rokem. „Snažíme se motivovat jednotlivce, obce, firmy, školy, studenty, aby své projekty do soutěže přihlásili, a nebáli se tak přispět svými nápady,“ říká Martin Záklasník, generální ředitel skupiny E. ON v ČR. O tom, že se to daří, svědčí i celkový počet přihlášených projektů. Bylo jich 2373. „Někdy máme možná pocit, že jako jednotlivci nemáme při ochraně životního prostředí šanci sami uspět. Ale i malý krok každého z nás může inspirovat ostatní. A tahle soutěž už v minulosti několikrát ukázala, že dobrý nápad dokáže ovlivnit životy stovek tisíc obyvatel České republiky. Třeba do iniciativy Ukliďme Česko se pravidelně zapojují desítky tisíc lidí. Ekologické programy centra TEREZA zase pomáhají každoročně vzdělávat přes 90 tisíc dětí. A to nám dělá radost,“ vysvětluje Martin Záklasník.
Ceny za nejlepší ekologické projekty soutěže E. ON Energy Globe za rok 2019 byly předány v říjnu. Známe nejen vítěze jednotlivých kategorií, ale také absolutního vítěze.
Nejlepším ekologickým projektem České republiky se letos stal projekt zachraňující jídlo z českých restaurací Nesnězeno.cz.
Pomocí chytré aplikace si mohou lidé koupit neprodané jídlo, které by jinak skončilo v odpadkovém koši. Projekt Nesnězeno.cz nás bude v listopadu reprezentovat na světovém finále soutěže ve Finsku.
Celkový vítěz 2019 a vítěz kategorie Produkt
Aplikace Nesnězeno pro záchranu jídla z restaurací
Autoři projektu Nesnězeno.cz si dali za cíl co nejvíce eliminovat plýtvání jídlem v restauracích, bistrech a kavárnách. Pomocí mobilní aplikace si mohou lidé velmi jednoduše vybrat a objednat za zvýhodněnou cenu jídlo, které se daný den nepodařilo prodat. Více než 50 tisíc uživatelů aplikace si může vybírat z nabídky 270 provozoven z celé České republiky. „Máme obrovskou radost z toho, kolik lidí nás podporuje a zachraňuje jídlo před vyhozením do koše. Získaných ocenění si nesmírně vážíme a jsou pro nás velkou motivací do další práce,“ uvádí Michaela Gregorová, spoluzakladatelka projektu Nesnězeno.cz. Od startu projektu se již podařilo zachránit více než 17 tisíc porcí jídla. Vítěz kategorie Obec
Nakládání s odpady ve Vsetíně: „Je to čistě na nás“
Město Vsetín se rozhodlo zásadně změnit nakládání s komunálním odpadem a také omezit využívání jednorázových plastů. Vybudovalo proto systém pro používání vratných nápojových kelímků, které budou k dispozici i pro organizátory veřejných akcí a pro okolní obce.
Ve spolupráci s neziskovým sektorem vyrábí znovupoužitelné textilní sáčky. „Lidé při používání textilních sáčků hned vidí, že v koši nemají tolik plastů. Pozitivní také je, že naši občané mohou drobnostmi ovlivnit globální problémy,“ říká Simona Hlaváčková, místostarostka Vsetína.
Vítěz kategorie Vzdělávání
Včelí stráž – ochránci hmyzích opylovatelů
Projekt Včelí stráž se věnuje vzdělávání dětí i vedoucích kroužků zaměřených na včelařství. Sdružuje 220 kroužků po celé České republice a každoročně se do jejich aktivit zapojí přes dva tisíce dětí. Děti si zkoušejí nelehkou manuální práci, točí a sdílejí videonávody a samy přicházejí s řešeními problematické situace se včelstvem v budoucnu. „Vymírání užitečných včel a hmyzu se média často nevěnují a řeší obvykle jiné, ,viditelnější‘ problémy v přírodě. Jsme rádi za každého člověka, který se začne o tuto problematiku zajímat a také přispěje k nápravě,“ vysvětluje Jiří Cafourek ze sdružení Včelí stráž.
Vítěz kategorie Stavba
Energeticky úsporná mateřská škola v Sedlejově
Spojením smělé architektury a moderních stavebních postupů vznikla v malé obci na Vysočině jedinečná mateřská škola. Pasivní budova s minimální energetickou náročností je navržena tak, aby zvenku působila jako původní zástavba, hospodářské stavení. „Jedná se o novostavbu s minimální energetickou náročností, která dokonale zapadá do původní zástavby. Zvenčí vypadá, jako by zde stála už desítky let,“ popisuje Milan Beneš, starosta Sedlejova. Budova skrývá novodobé technologie, jako je tepelné čerpadlo nebo větrání pomocí rekuperace, a přitom navenek stále působí jako vesnická stodola. Ke stavbě také patří retenční nádrže pro zachytávání dešťové vody, která pak slouží pro závlahu zahrady.
Vítěz kategorie Firma
Cirkulární doprava v Brně
Projekt využití biometanu názorně ukazuje možnosti zpracování bioodpadu na cennou surovinu – bioplyn. Prvenství v kategorii Firma získal Institut cirkulární ekonomiky, který představil unikátní technologii úpravy bioplynu z čistírenských kalů na biometan. Ten následně slouží jako palivo pro vozidla městské hromadné dopravy. „Nejdříve můžeme očekávat nasazení autobusů městské hromadné dopravy na biometan do běžného provozu v Praze, kde aktuálně jednáme, a poté bychom mohli vyjet i v Brně,“ prozrazuje Petr Novotný, projektový manažer Institutu cirkulární ekonomiky.