Menu Zavřít

Žádný průšvih se nekonal

24. 6. 2009
Autor: Euro.cz

Většina manažerů považuje české předsednictví EU za úspěšné

Myslíte si, že české předsednictví EU bylo úspěšné?

MM25_AI

  • Ano 46,9 %
  • Ne 41,4 %
  • Nevím 11,7 %

Česká republika byla v první polovině roku 2009 po Slovinsku druhou novou členskou zemí, která předsedala Evropské unii. Češi dostali příležitost ovlivňovat svět. Nejvýraznějšími momenty českého předsednictví EU byly například plynová krize, konflikt v Gaze, Entropa, návštěva Baracka Obamy v Praze, euroskepticismus Václava Klause a pád vlády. Jak jsme dopadli? Katastrofické scénáře se sice nenaplnily, ale ani jsme nezaznamenali žádný výrazný úspěch. Za úspěšné považuje české předsednictví EU 46,9 procenta manažerů.
Tvrdý odsudek však zaznívá v této záporné odpovědi: „Evropská unie má ze všeho nejméně ráda organizační změny za pochodu. Projevili jsme se jako primitivní hlupáci, kteří mění vládu v době předsednictví EU – to se malým státům neodpouští. Prokázali jsme, že nedokážeme uřídit ani sami sebe. Tím jsme dali za pravdu všem okolo francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho, kteří již dříve říkali, že se tato role nemá malým členům EU svěřovat. Evropa má vážné problémy a není zvědavá na naše dětinskosti, jako byla Entropa. Pokud dnes něco potřebujeme, dívá se na nás pohrdavě. Dílčí úspěch při řešení rusko-ukrajinského sporu o plyn byl po vládní krizi rychle zapomenut. Češi prokázali provinčnost.“
S takovým hodnocením nesouhlasí tento respondent: „Určitě bylo úspěšné. Navzdory nečekané zápletce se změnou vlády. Ta jednoznačně prokázala slabinu konceptu rotujícího předsednictví EU. Domácí politika má v každé zemi přednost před zájmy vyššího celku, jako je EU.“
Oponuje mu jiný manažer: „V čem by se mohlo české předsednictví EU pochlubit nějakým, byť sebemenším úspěchem? Trapnou situací po odhalení Entropy v Bruselu, kdy následně vyšlo najevo, že její tvůrce lhal a nikdo z vlády na to nepřišel – lépe řečeno, nikoho to nezajímalo? Obrovským aktivismem expremiéra Mirka Topolánka na počátku roku při řešení dodávek plynu a konfliktu v Gaze? Tím, že domácí ,požáry‘ za něho hasil jeho poradce, lobbista a přítel v jedné osobě? Nebo pádem vlády, kdy jsme se jako stát stali terčem posměchu (nejen) Evropy? Za úspěch nemohu považovat nic. Jediné pozitivní období snad nastalo až v závěru předsednictví, kdy nový premiér Jan Fischer svým, byť nevýrazným, ale zato věcným přístupem nechal aspoň trochu zapomenout na trapnosti nedávné minulosti, čímž napravil pošramocenou pověst ČR. V této souvislosti vyvstává otázka: Kdy konečně začneme brát situaci okolo nás vážně a přestaneme si hrát na švejky? Není to konstruktivní, nikdo se tomu už nesměje a nikoho to nezajímá.“
Tento kritický postoj odmítá další respondent: „V rámci možností bylo úspěšné. Jen je škoda, že jsme si zkazili dojem nesmyslným sesazením vlády.“
Kritikou se také nešetří v záporné odpovědi. „Všechny prezentované úspěchy byly v podstatě neúspěchem. Největší ostudou bylo takzvané úspěšné řešení rusko-ukrajinského plynového sporu. Topolánek totiž nechal ukrajinskou premiérku Julii Tymošenkovou dopsat rukou do smlouvy nepřijatelné požadavky. Ruská strana je pochopitelně odmítla, a proto jiní diplomaté museli tuto chybu napravovat. Něco takového nelze udělat ani v nejjednodušších obchodních smlouvách. Přitom Topolánek a ODS považují vyřešení rusko-ukrajinského sporu za svůj úspěch.“
Tento postoj nesdílí jiný manažer: „Žádný průšvih se nekonal. Vzhledem k výměně vlády v průběhu českého předsednictví EU lze konstatovat, že nakonec dopadlo dobře.“
Opačný názor zaujímá tento respondent: „Navzdory veškerému úsilí a snahám, jež nelze upřít mnoha pracovitým úředníkům, kteří měli na úspěšnost či neúspěšnost předsednictví bezprostřední vliv, úspěšné nebylo. Za neúspěch nenesou vinu úředníci, ale politici. Ti pracovní úsilí českých úředníků nedokázali dobře ,prodat‘ a zúročit, naopak je znehodnotili. Nebudu hodnotit podíl jednotlivých stran na imagi ČR u ostatních členských zemí EU, ale politici ji nejen nezlepšili, ale naopak značně poškodili. Odpovědnost nese vládní koalice. Vinni jsou však všichni – koaliční i opoziční politici.“
Střízlivá je kladná odpověď: „Kromě nešťastného odvolání vlády uprostřed mandátu považuji české předsednictví EU za relativně úspěšné – za příklad lze uvést plynovou krizi či zvýšení volného pohybu. Ukázali jsme, že kdyby nebylo našich vnitřních problémů, měli bychom na víc! Bohužel se nám nepodařilo vystoupit ze zóny nestandardních a nepředvídatelných partnerů pro ostatní země EU.“

Odpovídalo 145 manažerů

  • Našli jste v článku chybu?