ÚVĚR eBANKY O půjčce, kterou poskytla eBanka firmě Šárky Grossové, zástupci banky zarytě mlčí. Zatímco ostatní komerční ústavy otevřeně informují o tom, co vyžadují po klientech před tím, než jim poskytnou podobný podnikatelský úvěr, eBanka se odvolává na bankovní tajemství.
Úvěr na prosecký dům nadále vzbuzuje pochybnosti. foto: Profit - Jiří Příhonský
ÚVĚR eBANKY O půjčce, kterou poskytla eBanka firmě Šárky Grossové, zástupci banky zarytě mlčí. Zatímco ostatní komerční ústavy otevřeně informují o tom, co vyžadují po klientech před tím, než jim poskytnou podobný podnikatelský úvěr, eBanka se odvolává na bankovní tajemství. Pár týdnů staré firmě Denna Production premiérovy manželky Šárky Grossové půjčila loni eBanka pětimilionový úvěr na koupi domu v Praze 9 na Proseku s tím, že záměrem bylo vybudovat v něm luxusní byty. A to za podmínek, které dodnes eBanka nevysvětlila a vysvětlit nechce. Dům se měl stát součástí komplexu, do něhož měly patřit ještě dva sousední domy, jež vlastnila Grossové kamarádka, podnikatelka Libuše Barková. Tu policie navrhla obžalovat z osmimilionového pojistného podvodu. Úvěr je jednoletý, a jak potvrdila v médiích sama Grossová, zhruba do konce letošního března má být splacen. Z čeho by byla rekonstrukce na luxusní bytový komplex financována, není zřejmé. Stejně tak to, na základě čeho firma Grossové úvěr získala. PODIVNÝ PROJEKT, PODIVNÁ ZÁRUKA
Za úvěr pro společnost Denna Production slouží jako záruka nemovitost v Buzicích, která patří Barkové a kterou již jako záruku sama Barková použila pro úvěr od České spořitelny. eBanka dostala do ruky údajně rok starý výpis z katastru nemovitostí. „Projekt běží, staví se a předpokládáme, že klient splatnost úvěru dodrží,“ prohlásil nedávno v tisku ředitel banky Luboš Černý. Přitom na celý projekt není dosud vydáno ani územní rozhodnutí, ani stavební povolení. Jak dosvědčují i fotografie, stavební práce zde rozhodně neprobíhají. Do projektu nevstoupila žádná stavební firma. Grossová se nyní pod tlakem zveřejněných informací rozhodla pověřit právníky prodejem celé nemovitosti a uvedla, že celý úvěr eBance řádně splatí.
To je zatím poslední konkrétnější informace v celé kauze. Sama eBanka mlčí. Její tiskový odbor na otázky týdeníku Profit týkající se úvěru poskytnutého firmě Denna Production Šárky Grossové odmítl konkrétně odpovědět s tím, že informace o klientech podléhají bankovnímu tajemství. Profit se dotazoval, zda banka před poskytnutím úvěru prostudovala podnikatelský záměr firmy, zda si ověřila záruku na úvěr a jestli požadovala předložit územní rozhodnutí a stavební povolení pro celý projekt.
Profit tedy oslovil eBanku znovu a spolu s ní další komerční banky obecnými dotazy týkajícími se strategie při posuzování a poskytování podnikatelských úvěrů menším a středním firmám. Od eBanky přišla opět odpověď odvolávající se na bankovní tajemství. Při telefonickém rozhovoru, kde Profit zdůraznil, že jde jen o obecné otázky, mluvčí Pavla Paseková uvedla, že si není jistá, zda banka něco ze své strategie nyní chce říct. Nicméně poté přece jen jakási odpověď přišla: „eBanka poskytuje úvěry dle standardně nastavených procesů, které jsou pravidelně ověřovány jak externím nezávislým auditorem, tak bankovním dohledem. Parametry a nastavení těchto procesů banka z pochopitelných důvodů nezveřejňuje.“
NETAJENÁ TAJEMSTVÍ Odpovědi ostatních oslovených bank byly o hodně konkrétnější a na bankovní tajemství se nijak neodvolávaly. „K poskytnutí úvěru podnikateli či firmě vyžadujeme podnikatelský záměr nejméně na dobu požadovaného úvěru. U úvěrů na libovolnou stavbu potřebujeme schválené stavební povolení a dále doklady k navrhovanému zajištění úvěru. V případě nemovitosti to jsou: výpis z katastru nemovitostí ne starší než 1 měsíc od podání žádosti o úvěr, nabývací listina k nemovitosti, geometrický plán, pojistná smlouva a také ocenění nemovitosti.“ Takovou odpověď zaslala na dotaz týdeníku Profit Česká spořitelna. Současně potvrdila, že samozřejmě prověřuje, zda nemovitost, kterou přijímá jako záruku za úvěr, již není použita jako záruka za úvěr u jiné banky. Podobně je to v ČSOB. „V případě investičního úvěru na výstavbu nemovitosti banka vyžaduje předložení stavebního povolení a dalších relevantních dokladů. U zastavované nemovitosti je nutné mít i výpis z katastru, z něhož banka zjistí, zda nemovitost již není zastavena,“ uvedl Pavel Hejzlar, mluvčí ČSOB. Rovněž u Živnostenské banky musí žadatel prokázat účel úvěru a doložit obvyklé dokumenty k předmětu zajištění, jako je výpis z katastru nemovitostí či kupní smlouva. Pokud o úvěr žádá nově založená společnost, banka vyžaduje kromě jiných dokumentů také předložení podnikatelského záměru. Úředníci v takovém případě hodnotí jeho reálnost. „Banka přijímá jako zástavu pouze nemovitost, která není zatížena dalším zástavním právem ve prospěch jiného subjektu, a po celou dobu trvání úvěru kontroluje, zda jsou poskytnuté prostředky používány na účel, na něž byla půjčka poskytnuta,“ sdělil mluvčí Živnostenské banky Ivo Polišenský. NESTANDARDNÍ CHOVÁNÍ?**
Jak je tedy patrné, pravidla pro poskytování podnikatelských úvěrů jinými komerčními ústavy se příliš neliší. Liší se naopak podmínky, za kterých eBanka poskytla úvěr společnosti Denna Production Šárky Grossové. „Pokud eBanka skutečně půjčila peníze na nejistý projekt výstavby luxusních bytů a zaručila je již zastavenou nemovitostí, rozhodně nelze její chování označit za standardní,“ komentoval postup eBanky bankovní zdroj, který si z pochopitelných důvodů nepřál být jmenován.