Menu Zavřít

Zahraniční komentáře: Cameron, Obama a slovenské víno

28. 7. 2015
Autor: čtk/AP

Výběr ze zahraničních deníků, tentokráte z Velké Británie, Německa a Slovenska

The Independent: Raději dříve než později

Motivace Davida Camerona je cynická, ale jeho rozhodnutí uspořádat referendum o členství v EU už v červnu příštího roku je třeba uvítat. Cameron si je dobře vědom úzkých mezí svého příslibu „nových podmínek členství v EU“. Chce přehodnotit cíl „stále těsnější unie“ stanovený Římskou smlouvou a chce měnit evropské právo v oblasti volného pohybu pracovní síly.

Premiér však ví, že i kdyby dva roky nepřetržitě jednal, splnění přání se o mnoho nepřiblíží. Vzhledem k tomu, že přepisování evropských smluv trvá mnohem déle, je lepší si sliby o změnách schovat na později a rovnýma nohama skočit do referenda. Cameronova kalkulace vychází z toho, že veřejné mínění je nyní nakloněno setrvání v unii. Cameronův oportunismus je jasně viditelný. Náš list ale pevně věří, že je v zájmu Britů být součástí jednotného trhu a sociální unie.

Ale vidíme i problém s demokratickým mandátem EU. Ohledně referenda jsme vždy kritizovali spíše načasování. Když už se ale musí hlasovat teď, pak raději dříve než později. A raději pro setrvání v EU než proti němu.

Frankfurter Allgemeine: Nejen rodinné setkání

Obama, který si dlouho dával pozor, aby ve vlastní zemi nepůsobil „příliš černě“, objevuje kontinent svého otce pozdě. Přesto v sobě jeho návštěva Keni nese více než jen symbolický rozměr rodinného setkání. Spolupráce v bezpečnostní oblasti, na niž se zaměřovaly rozhovory s prezidentem Kenyattou, potřebuje podepřít. Milice al-Šabáb v Somálsku zdaleka nejsou poraženy a Amerikou podporované ochranné jednotky Amisom si v poslední době nevysloužily dobrou pověst.

I v samotné Keni se šíří džihádismus. Spolupráce tajných služeb má pro USA velký význam mimo jiné proto, že mnoho Američanů se jezdí do Somálska radikalizovat a pak se vracejí zpět. Hospodářská spolupráce by zase měla zbrzdit jinou velmoc, jíž pramálo záleží na lidských právech a starost o bezpečnost nechává na jiných: zatímco Washington má v regionu tisíce vojáků, Čína posílá obchodníky a stavitele. Cesty, po nichž jel Obama se slavnostním průvodem, asfaltoval Peking.

bitcoin školení listopad 24

SME: Je ve slovenském víně pravda?

Slováci často závidí bratrům Čechům, že jsou v lecčem „napřed“. Mají vyšší platy, nižší ceny a ještě dokážou odsoudit politika za korupci. David Rath dostal 8,5 roku vězení za sedm milionů korun, které se u něj našly v krabici od vína. Úsloví, že ve víně se skrývá pravda, tu nabylo trpkou příchuť. A jak je to na Slovensku? Žádný ze špičkových, ba ani známějších komunálních politiků nebyl za korupci potrestaný – jakkoli se také mnozí často ocitli v blízkosti jistých sum na těžko vysvětlitelných místech.

Podezření je mnoho a tak zjevných, že by se dala vyvěsit na nástěnku. Zamořují atmosféru jako nejjedovatější emise. Kupují se předražená cétéčka, vyhrávají tendry na mýtné systémy, ale nenásleduje právní odpovědnost, a dokonce už ani ta politická. V takovém klimatu se nikdo nemůže divit, že policie ztrácí motivaci vyšetřovat korupční kauzy a občané nemají chuť jít hlasovat. Vždyť oficiálně jsou všichni čestní, nevinní – a pravdu nelze najít ani ve víně.

  • Našli jste v článku chybu?