Menu Zavřít

Zahraniční tisk:

22. 9. 2014
Autor: ČTK

Umíme si my v Německu, umí si vůbec celý rozvinutý svět představit bezmoc lidí ohrožených virem ebola? ptá se německý Die Welt. The New York Times upozorňuje, že naše kultura stárnutí je extrémní. Buď jste zdraví a vynakládáte enormní snahu na spoření pro případ nemoci, anebo umíráte.

Die Welt: Proti ebole pomůže jen spolupráce

Umíme si my v Německu, umí si vůbec celý rozvinutý svět představit bezmoc lidí ohrožených virem ebola? Jak velké je zoufalství, když první člen rodiny zkolabuje a prakticky se stane dalším pramenem nákazy? Na každého spolucestujícího v přeplněném autobusu budete koukat s nedůvěrou: Jak blízko je smrt? Všechno se to zdá být velmi daleko.

Jenže není. Ptát se „Co je nám do eboly?“ by byla velká chyba. Stejně jako na Ukrajině, stejně jako v Sýrii a Iráku, také v případě eboly platí: nebudeme-li jednat, důsledky jsou neodhadnutelné. Ostatně už jsme začali – na volání o pomoc uvolnila vláda lidi i peníze. To je ale jen začátek, úkol je herkulovský. Ebola není jen existenčním ohrožením pro mnoho lidí v západní Africe, ale také ohrožením pro mezinárodní mír a bezpečnost. Tam, kde umírání trhá společnost na kusy, vzniká panika a bortí se pravidla.

SME: Ficův pandur

Premiéra je třeba si vážit za postoj, že „nebude lidi zatracovat“, s nímž vyrukoval hned ve chvíli, kdy se začala znovu řešit role jeho kamaráda Miroslava Výboha v české korupční kauze Pandur. S každým dalším svědectvím o tom, jak si jeho známý říkal o úplatky, je však Fico v horší situaci. Výboh oficiálně nikoho nezastupoval a čím více slovenská vláda i on sám opakují, že nákup neměl slovenský přesah, tím těžší je uvěřit, že by si jízdy v domluvených taxících a schůzky ve vídeňských kavárnách někdo jen tak vymýšlel. Není nicméně dosud důvod podezírat z něčeho nelegálního Fica.

V čem je tedy problém? Jednak je namístě obava, zda podobné metody, jaké popisují Rakušané, nebyly ve hře u státních zakázek, které Výboh získal za Ficových vlád. Jednak se dá pochybovat o součinnosti, kterou poskytneme zahraničním vyšetřovatelům. A nakonec je tu otázka, s kým se má stýkat šéf vlády. Drb, že Kiska možná přednášel scientologům, označoval Fico za ohrožení bezpečnosti státu. Co by asi řekl, kdyby chodil na víno s klíčovou postavou Panduru?

The New York Times: Cohen a stárnutí

O víkendu oslavil zpěvák a písničkář Leonard Cohen osmdesátiny. S cigaretou. Loni prohlásil, že až mu bude osmdesát, začne znovu kouřit. Začít kouřit v libovolném věku prostě není rozumné. Nicméně Cohenův plán klade provokativní otázku: Kdy bychom měli zanechat života žitého pro budoucnost a namísto toho začít využívat rozkoší dneška? Na začátku 20. století bylo jen půl procenta populace USA starší 80 let.

Industrializované národy byly stíhány infekcemi, jako byly tuberkulóza a obrna. Mnoho tradičních nemocí stáří, například osteoporóza, vůbec nebylo za nemoci považováno. Dnes dosahuje americká populace starší 80 let 3,6 procenta; život je plný předpisů, zákazů a léků, které bychom měli brát. Naše kultura stárnutí je extrémní. Buď jste zdraví a vynakládáte enormní snahu na spoření pro případ nemoci, anebo umíráte. Přesto když začneme „prahnout po místech, na nichž jsme si hrávali“, jak to zpívá v jedné z písní Cohen, rádi bychom se soustředili na přítomnost.

MM25_AI


Čtěte také:

Leonard Cohen - písničkář s temnou duší Rada bezpečnosti OSN označila ebolu za hrozbu pro světový mír a bezpečnost

  • Našli jste v článku chybu?