Menu Zavřít

Zahraniční tisk: Od Putina je třeba se distancovat

2. 6. 2014
Autor: čtk/AP

Nově zvolený egyptský prezident Abdal Fattáh al-Sísí se už nemůže skrývat za vládu. Nyní bude muset začít skutečně vládnout, píše The New York Times. Ruský prezident Vladimir Putin prohlásil, že při územních sporech je třeba hledět na mezinárodní právo. Akce proruských separatistů ale přechází bez komentáře, píše německý Die Welt. Deník SME pak komentuje reformu volebního práva na Slovensku.

The New York Times: Další armádní tvrďák

Nikdy nebylo pochyb o tom, kdo vyhraje egyptské prezidentské volby. Abdal Fattáh al-Sísí dostal víc než 95 procent hlasů. Sísího triumf má ale trhlinu v podobě nižší než očekávané volební účasti. Ať už byla způsobena apatií či obecným zhnusením občanů z toho, že nastupuje další autokrat v řadě, výsledek je rozpačitý.

Zahraniční pozorovatelé se po volbách shodli, že hlasování nevyhovovalo mezinárodním demokratickým standardům, což také není překvapení. Sísí a jeho armáda strávili posledních deset měsíců násilným potlačováním Muslimského bratrstva i liberální sekulární opozice.

Nyní, když se Sísí začne honosit titulem prezidenta, bude muset podniknout odvážné kroky, aby zachránil zemi před ekonomickou katastrofou. Byl si přitom tak jistý svým vítězstvím, že se nezdržoval věcmi, jako jsou přesvědčování voličů či sestavení nějakého politického programu. Sísí už se přitom nemůže schovávat za vládu, jak činil posledních deset měsíců.
Nyní bude muset začít skutečně vládnout.

Die Welt: Putinova agenda

Ve čtvrtek vyletěly z Moskvy dva vládní stroje směrem do Paříže, větší z nich se ale hned obrátil a vrátil se do Moskvy. Byl to zřejmě cvičný let před návštěvou Vladimira Putina ve Francii koncem tohoto týdne. V týž čas byl na východní Ukrajině opět sestřelen vrtulník a uneseny pozorovatelské týmy OBSE. Udělali to extremisté, kteří své činy páchají z jediného důvodu. Věří, že za nimi stojí Rusko.

Právem vycházejí z toho, že ruská vláda jejich činy neodsuzuje, neboť Kreml podporuje jejich cíle – rozložit ukrajinský stát. Kreml mlčí. Prezident Putin jen řekl, že při územních sporech je třeba hledět na mezinárodní právo. Mohl dodat, že únosy musejí přestat, jinak stáhne svou politickou podporu. Ale mlčel. Takové mlčení je souhlasem beze slov. Ale na Ukrajině jde o budoucnost občanských práv. Od politika, který mlčením podporuje únosce, je třeba se jasně distancovat. Není to partner pro jednání.

SME: Volební zákon

Zásadní námitka proti volebnímu zákonu je procedurální. Pravidla dělení moci patří k základním náležitostem státu, proto by se měla schvalovat ústavním zákonem. Politická soutěž je oblast, která přímo volá po širší shodě. Ostatní námitky jsou méně fundamentální. I když vzdělanostní cenzus (povinnost středoškolského vzdělání) pro starosty také aspiruje do první ligy.

bitcoin školení listopad 24

Ne že by se ve světě nevedly diskuze o různých reformách volebního práva. Pro demokracii s karpatským profilem je však příznačné právě to, s jakou lehkostí zavádí tak hluboký zásah do základního práva, jímž je právo ucházet se o volenou funkci. Slovenským poslancům vůbec nedochází, že problém, který „řeší“, je v obrovské nerovnováze s tím, že omezili základní svobody stovek tisíc občanů.

Proč by se potom nedalo zavést, že kandidát do parlamentu musí mít IQ alespoň 85? Kolik poslanců by potom Smeru zůstalo? A jak by se plnily kandidátní listiny? Aha. Takový návrh by v parlamentu nikdy neprošel.

  • Našli jste v článku chybu?