Menu Zavřít

Zahřejte se pěkně zevnitř

16. 12. 2002
Autor: Euro.cz

Jak si za dlouhých zimních večerů najít svůj vysněný voňavý nápoj Někoho hřeje láska, někoho kožich, jiného mládí. Ale někdy jsou mrazy takové, že ani kombinace těchto účinných topných systémů nestačí. Pak přichází na řadu hrníček s teplým nápojem. Jen si ho vybavte - místností se rozlévá příjemná vůně, nad šálkem stoupá obláček páry.

Jak si za dlouhých zimních večerů najít svůj vysněný voňavý nápoj

Někoho hřeje láska, někoho kožich, jiného mládí. Ale někdy jsou mrazy takové, že ani kombinace těchto účinných topných systémů nestačí. Pak přichází na řadu hrníček s teplým nápojem. Jen si ho vybavte - místností se rozlévá příjemná vůně, nad šálkem stoupá obláček páry… Už je vám tepleji?

Čaj a kávu si vychutnáváme po celý rok, ale existují nápoje, které se používají výhradně jako „vnitřní kamna“ když za oknem cvrlikají ptáčci, ani si na ně nevzpomeneme. Každý z nás si jistě vybaví svařené víno a grog. Méně rozšířený (ale velmi zajímavý) je horký punč. Horké hrníčky s alkoholickým obsahem sice za dlouhých zimních večerů hrají jednu z hlavních rolí, ale neznamená to, že se bez nich zahřát nedokážeme.

Čaj stokrát jinak

Že vás čaj nudí? Asi jste ještě neobjevili, jak neuvěřitelné množství variant vám tento přirozený a lehký nápoj nabízí. Nebojte se zajít do tajuplně se tvářících prodejen se sypaným čajem. Zjistíte, že výběr je obrovský. A ceny za čaj často nižší, než vaše obvyklá krabička v supermarketu. Většina černých čajů je skvělých s mlékem. Možná ale dáte přednost jinému klasickému receptu - do čaje přidáte med a citron. Pokud máte rádi neobvyklé chutě, místo citronové šťávy přidejte pomerančovou - chuť bude jemnější a aroma nečekané. Pokud chcete zajít ještě dál, nebojte se zkusit grapefruit. Zelené čaje mají zajímavou chuť, a navíc léčivé účinky, které se v posledních letech staly veřejně známými. I zde můžete kromě čajů jednoduchých, neochucených (většina znalců si vybírá právě ty), najít i nepřeberné množství příchutí. Mezi velmi oblíbené patří zaslouženě zelený čaj s jasmínem - je to totiž velmi dobře vyvážená kombinace. Skvělý je také Tuareg - zelený čaj s kousky marocké máty - nápoj, kterým žije severní Afrika. Bylinkové čaje si můžete vařit jednodruhové - a mnohé z nich jsou chuťově vynikající - ale jejich směsi jsou snad ještě lepší. V yzkoušejte například kombinaci „mateřídouška, lípa, třezalka“. Zatímco někteří bylinkáři se bouří proti přichucování těchto čajů medem a citronem, vy se ho neobávejte. Jen málo tekutých lahůdek vás v zimě tak pěkně zahřeje - a zároveň potěší vaše tělo.

Zkuste medvědí mléko

Teplé mléko? Nikdy! Tuto podvědomou reakci jsme si osvojili už ve školce, někteří z nás dokonce v jeslích. Ale neukvapujte se. Některé přísady udělají z teplého mléka lahůdku, kterou jste v jeslích nejspíš neochutnali. Takový rum… Medvědí mléko (na usnutí je prý lepší než Rohypnol) připravíte z horkého mléka, medu a rumu. Pokud chcete raději „bačovo mléko“, vyměňte rum za slivovici. V ýborným posilujícím nápojem je mléko žloutkové. Žloutek napěníte s cukrem, zalijete horkým mlékem a dobře rozmícháte. Přidejte trochu oblíbeného alkoholu. Mandlové mléko získáte, když svaříte velký hrnek mléka s hrstí jemně nastrouhaných loupaných mandlí, odstavíte, smícháte se žloutkem a cukrem, a potom přecedíte do sklenice.

Dětem vstup zakázán

Když jsme hodně zmrzlí, nezbývá, než sáhnout po něčem ostřejším. Musíme jen dodržovat univerzální zásadu, že k lihovině nikdy okamžitě nepřidáváme vařící vodu, protože by se potlačila její vůně i chuť. Počkáme tedy chvíli. Například při přípravě punčů přidáváme lihovinu až jako poslední. Grog získal své jméno podle admirála V ernona, který nutil námořníky pít za trest rum naředěný studenou vodou, prý dokonce mořskou. V ernon měl mezi námořníky přezdívku Grog, a tak se „jeho“ nápoj proslavil právě pod tímto názvem. Můžeme jej připravit nejen z rumu, ale i z griotky, slivovice, whisky, ginu a dalších lihovin podle našeho výběru a fantazie. Přidejte koření, které jste zvyklí dávat do svařeného vína - hřebíček, celou skořici… A co trošku zázvoru? Citron by neměl být přítomen jen v symbolické formě plovoucího plátku - zkuste do skleničky přidat ještě trochu citronové nebo pomerančové šťávy.

bitcoin_skoleni

Nakonec to nejjednodušší

Milovníci punčů mají ještě bohatší výběr. Původní punč pochází z Indie, ale jeho složení se už mnohokrát proměnilo a vzniklo ohromné množství variací. Zkuste například medový punč, který připravíte z medu, rumu, horké vody, citronové a pomerančové šťávy. Nešetřete ani medem, ani ovocnými šťávami. Čajový punč vykouzlíme z čaje, citronového sirupu, vanilkového cukru, bílého vína, citronové a pomerančové štávy a vodky. Vše kromě vodky a ovocné šťávy smícháme a přivedeme téměř k bodu varu. Teď teprve přidáme ovocnou šťávu, nalijeme do zahřátých sklenic a nakonec doplníme vodkou. Svařené víno: kromě klasického dochucení můžete opět popustit uzdu své fantazii. Přidejte ovocnou šťávu, výborná je například ananasová či pomerančová, ale zkuste i borůvkovou nebo grapefruitovou. Místo cukru oslaďte medem, můžete přidat trochu zázvoru nebo badyánu. Nejjednodušší horký nápoj si nechávám na úplný závěr. V horké (nikoliv vařící!) vodě rozmíchejte med a citronovou šťávu. Usaďte se do křesla, přikryjte se dekou, napijte se a zjistíte, že vnitřní teplo můžete získat i bez lihu.

  • Našli jste v článku chybu?