Menu Zavřít

ZAHŘÍVACÍ KOLO

3. 1. 2002
Autor: Euro.cz

Výsledek privatizace by mohl ovlivnit i nynější odliv zákazníků

O vstup do Českého Telecomu projevilo ve stanoveném termínu předběžný zájem 25 investorů, jejichž jména zatím nejsou známa. Jak uvedla tisková mluvčí Fondu národního majetku Jana Víšková, ne všichni si však vyzvedli informační memorandum. „Jelikož existuje předpoklad, že řada uchazečů se nakonec spojí do konsorcií, ani jsme neočekávali, že by memorandum požadoval každý,“ poznamenala mluvčí minulý čtvrtek.

Máme volné ruce. Celé výběrové řízení je dvoufázové. Již v tomto týdnu – do středy 9. ledna – by investoři na základě důvěrného informačního memoranda měli předložit indikativní nabídky. Ve druhé fázi pak mají na základě due diligence a manažerských prezentací předložit konečné, závazné nabídky.
Podle dosud platného usnesení vlády ze 14. listopadu by o novém majoritním akcionáři mělo být rozhodnuto do konce března. Tento mezní termín však zpochybnil sám premiér Miloš Zeman, když se 12. prosince v rozhovoru pro agenturu ČTK vyslovil proti urychlování privatizace Telecomu. Myslí si totiž, že ceny telekomunikačních titulů porostou a příští vláda by firmu mohla prodat úspěšněji než nynější kabinet ČSSD. Tomáš Potměšil, náměstek ministra financí odpovědný za privatizaci, Zemanův krok vítá. „Celý proces bude pokračovat podle původního plánu, ale nebudeme již nuceni přijmout konečné rozhodnutí v pevně stanoveném termínu. Když dostaneme dobré nabídky, tak verdikt určitě vynesen bude, pokud špatné, tak se vše posune. Jde o signál, že jsme připraveni transformační krok učinit, ale ne za každou cenu. Máme teď mnohem volnější ruce a je vždy výhodnější, když trh nepočítá s nějakým pevně fixovaným termínem,“ uvedl náměstek v rozhovoru pro týdeník EURO.

MM25_AI

Operátoři v menšině. Podle Potměšilova vyjádření je pravděpodobné, že mezi zájemci budou převažovat finanční investoři. Regule celé soutěže jim však neumožňují se o Telecom ucházet sólo, pouze v konsorciu s nějakým strategickým telekomunikačním investorem. Strategičtí se samostatně ucházet mohou. Marcela Gürlichová, náměstkyně ministra dopravy pro oblast telekomunikací, považuje umožnění vstupu finančním investorům za nezbytnost. „My samozřejmě chceme, aby přišel někdo, kdo má dostatečné zkušenosti s poskytováním telekomunikačních služeb, zejména těch progresivních, ovšem bez podpory finančních investorů to nepůjde. Telekomunikační operátoři nyní nemají dost volných finačních prostředků,“ poznamenává Gürlichová.

Rozzlobená klientela. Na cenu Telecomu může mít vliv i počet zákazníků. Doposud Telecom obsluhoval asi 3,84 milionu pevných linek. Z řady míst republiky byly však v posledních dnech oznámeny hromadné odhlášky pevných linek. Přispěla k tomu zpráva o cenách služeb pro rok 2002, a především pak úprava nejrozšířenějšího programu Home Standard, v jehož rámci se má za používání telefonní stanice platit místo dosavadních 175 Kč nově 299 korun. Obecně se proto hovoří o sedmdesátiprocentním zdražení. Tento tarifní program však obsahuje i devadesátikorunový volný kredit a mírně má klesnout i minutové hovorné při místním volání. „Telecom to mediálně absolutně nezvládl, nedokázal to v médiích dostatečně vysvětlit a obhájit. Měl okamžitě udělat razantní kampaň,“ kritizuje management firmy náměstkyně Marcela Gürlichová, která zasedá v představenstvu. Tiskový mluvčí Vladan Crha se brání. „Nevím, jak lépe jsme to novinářům měli vysvětlit. Nemůžeme za to, že veřejnosti poskytují neúplné informace.“ Podle Crhova názoru však již vlna odhlašování opadla a nyní prý lidé reagují spíše tak, že mění své tarifní programy, aby lépe odpovídaly intenzitě jejich telefonování. Ke 2. lednu si program změnilo zhruba deset tisíc zákazníků.

  • Našli jste v článku chybu?