Transpetrol
O koupi podílu ve slovenské ropovodné společnosti Transpetrol vyjádřily v září a říjnu zájem také tři české společnosti. Týdeník EURO získal informace, že jsou jimi státní podniky MERO a Čepro a společnost Česká rafinérská.
Slovenský prezident Ivan Gašparovič však minulý týden po návštěvě ruského prezidenta Vladimíra Putina uvedl, že taková možnost ve hře není. Podle Gašparoviče jsou reálné pouze dvě varianty. Buď 49procentní podíl v Transpetrolu, který slovenská vláda v roce 2002 prodala Jukosu, získá zpět Slovensko, anebo může zůstat v ruském vlastnictví. To ale slovenský prezident podmínil splněním čtyř požadavků: přechod manažerské kontroly nad Transpetrolem na slovenskou stranu, zvýšení objemu ropy přepravované přes Slovensko z deseti na sedmnáct milionů tun ročně a tranzit i sladké kaspické ropy, souhlas s propojením ropovodu Transpetrolu na dalších evropské roury a rezignace na slovenský závazek hradit případné škody. Slovenský ministr hospodářství L´ubomír Jahnátek tvrdí, že Rusové s těmito podmínkami souhlasí.
„Problém Slováků je v tom, že akcie Transpetrolu jsou na doručitele a oni si nemohou být jistí tím, kdo jím je. Proslýchá se, že tyto akcie již dávno nejsou v konkurzní podstatě Jukosu, ale že je má v sejfu některý z jeho bývalých manažerů. Hovoří se o Tel Avivu a o Londýnu,“ řekl týdeníku EURO zdroj dobře se orientující v ropném průmyslu.