Menu Zavřít

Zájem o hypotéky se v únoru zvýšil, úvěry mírně zlevnily

20. 3. 2019
Autor: Michael Tomeš

Průměrná úroková sazba hypoték v únoru nepatrně klesla na 2,99 procenta z lednových tří procent. Vyplývá to z údajů Fincentra Hypoindexu. Na minimu byla sazba v prosinci 2016, a to na 1,77 procenta. Loni v lednu byla na 2,28 procenta. Zájem o hypotéky byl mírně vyšší než v lednu.

Druhý měsíc letošního roku si sjednalo hypotéku 4961 klientů, o 197 více než v lednu. Objemy hypoték lehce klesly, a to z lednových 10,93 miliardy na 10,881 miliardy korun. Únor 2018 byl o poznání silnější. Před rokem bylo sjednáno 7446 hypoték v objemu 15,96 miliardy korun. Po několikaměsíčním růstu průměrná hypotéka znovu klesla, a to na 2 193 207 korun.

„Stejně jako v lednu ani v únoru nepřekročil počet hypotečních úvěrů hranici 5000. Prozatím se alespoň stabilizovaly úrokové sazby a nyní jsme se po období jejich zvyšování dočkali u některých bank i zlevnění. Další vývoj sazeb bude záviset na krocích České národní banky,“ popsal vývoj na hypotečním trhu hlavní analytik společnosti Fincentra Josef Rajdl.

Splácíte hypotéku?

Podle Milana Voldřicha z Raiffeisenbank hypoteční trh skutečně zamrzl, přestože úrokové sazby přestaly růst. „Ukazuje se, že tři negativní vlivy, tedy regulace ČNB, vysoké ceny nemovitostí a vyšší úrokové sazby, si vybírají svou daň,“ řekl. Předpokládá, že k oživení trhu dojde, ale pravděpodobně bude letos propad v prodejích hypoték hlubší než odhadovaných 20 procent. U úrokových sazeb nyní neočekává další růst, sazba podle něj zůstane mírně pod třemi procenty.

„Banky ve snaze nalákat nové klienty snižují sazby, na počtech klientů to ale významně znát není,“ upozornil hypoteční specialista poradenské firmy ChytryHonza.cz Daniel Horňák. Lidé si půjčují menší částky. Po říjnovém zpřísnění podmínek se podle něj noví klienti rekrutují z těch, kteří vlastní zdroje mají nebo je v rodině seženou.

„Bankám a dalším institucím působícím na hypotečním trhu se blýská na horší časy. Lidé přestávají mít zájem o hypotéky. Na vině je nedostatek cenově dostupných nemovitostí, které by si mohla pořídit střední třída,“ uvedl hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.


Uvažujete o hypotéce? Spočítejte si její výši v kalkulačce

ilustrační foto


Kupujících je kvůli vyšší úrokové sazbě a přísnějším podmínkám pro poskytování úvěrů až o třetinu méně než na podzim loňského roku a mnohem více si vybírají z dostupné nabídky, uvedl výkonný ředitel Bidli reality Ondřej Mašín. Jedna část zájemců o koupi má obavu, že se budou úrokové sazby zvyšovat, a proto chce koupit již nyní. „Poměrně velký podíl klientů naopak s koupí váhá, doufaje, že ceny nemovitostí budou klesat,“ podotkl.

ČNB v březnu přišla s novým výkladem zákona v oblasti hypoték. Tentokrát se to týká předčasného splacení hypotečního úvěru. Podle centrální banky klient může kdykoli splatit hypotéku, a to skoro zdarma. Paradoxně ale tento krok může podle Rajdla zdražit a znepřístupnit hypotéky.

MM25_AI

Za účelně vynaložené náklady za předčasné splacení hypotéky lze podle ČNB totiž považovat nutné náklady spojené s předčasným ukončením smlouvy, jejichž výše je zároveň odůvodněná. Jde zejména o administrativní náklady. Naopak za nepřípustné náklady ČNB označila vyplacenou provizi zprostředkovateli hypotéky, snížení úrokových výnosů finanční instituce nebo její úrokové náklady z dluhů.

Přečtěte si také:

Cizinci koupí až čtvrtinu nových bytů v Praze. Atraktivní je pro ně centrum

Cena za úspěch. Pražské nemovitosti se stávají trofejními aktivy

Praha odebere městské byty soudcům a státním zástupcům. Pronajme je sociálně slabým

Tři pětiny bytového trhu v Praze si mezi sebe rozdělila desítka developerů

Starší byty v Praze jsou téměř šestkrát dražší než v Ústí nad Labem

Kupujete nemovitost? Pozor na zástavní právo smluvní

  • Našli jste v článku chybu?