PŮJČKY NA BYDLENÍ Hypoteční banka poskytla v prvním letošním čtvrtletí občanům úvěry za šest miliard korun, což v meziročním srovnání představuje růst o 133 procent. Počet hypoték přitom vzrostl o 89 procent na 4406, průměrná výše půjčky pak o 23 procent na 1,4 milionu.
PŮJČKY NA BYDLENÍ
Hypoteční banka poskytla v prvním letošním čtvrtletí občanům úvěry za šest miliard korun, což v meziročním srovnání představuje růst o 133 procent. Počet hypoték přitom vzrostl o 89 procent na 4406, průměrná výše půjčky pak o 23 procent na 1,4 milionu.
Podobně dobré výsledky vykázala i největší domácí hypoteční banka -Česká spořitelna, která ovládá 35 procent „občanského“ trhu. Objem jejích nových hypoték se v období od ledna do března meziročně zvýšil o 45 procent na 6,17 miliardy korun, jejich počet o 29 procent. Ještě vyšší dynamiku hlásí menší hráči trhu. Například Raiffeisenbank uvádí nárůst objemu o celých 130 procent. Tyto výsledky jsou poměrně neočekávané, hypoteční bankéři předpokládali spíše mírnější nárůst kolem 30 až 35 procent.
„Výsledky ukazují, že hypotéky budou i letos bankovním produktem číslo jedna a dosáhnou rekordních výsledků,“ komentuje dosavadní vývoj trhu Jan Sadil, ředitel Hypoteční banky. K zdrojům překvapivého růstu trhu dodává: „Jsou to velmi nízké úrokové sazby a obavy ze zdražení nemovitostí po očekávaném zvýšení DPH na stavební práce v roce 2008. Svou roli také sehrávají přípravy na deregulaci nájmů.“
Tomáš Kofroň z Raiffeisenbank enormní růst objemu hypotečních úvěrů přičítá rovněž novým produktům (úvěry bez doložení příjmu, hypotéky kombinované s životním pojištěním a podobně) a také rostoucí nabídce nových bytů. „Stále častěji si hypotéky berou mladí lidé ze silné generace 70. let, kteří zakládají rodiny a pořizují si vlastní bydlení,“ poukazuje Kofroň také na demografické faktory. K těm patří rovněž neustálé snižování počtu členů českých domácností - před druhou světovou válkou u nás rodinu představovali takřka čtyři lidé, dnes má domácnost jen 2,4 člena.
Zájem o hypotéky akceleruje také současné preferování bydlení vlastnického před nájemním. Totéž platí pro potřeby rekonstrukcí - bytový fond je u nás v porovnání s Evropou zastaralý. Nedostatky v technické výbavě bytů či potřebu zásadních oprav a rekonstrukcí podle některých výzkumů pociťuje třetina domácí populace.
Dobré perspektivy hypotečních bank jsou kromě uvedených faktorů umocňovány i postojem veřejnosti k problematice bydlení. Podle průzkumu společnosti Factum Invenio takřka tři čtvrtiny dospělé populace Česka považuje starost o bydlení za „soukromou věc každého občana“. Zároveň o koupi vlastního bytu respektive rodinného domu uvažují tři lidé z deseti, přičemž nejčastěji jsou to ti, kteří žijí v nájemním bytě. Na druhou stranu z jiného průzkumu téže společnosti vyplývá, že vyřizování hypotečního úvěru je veřejností stále považováno za příliš komplikované (53 procent respondentů), státní podpora v této oblasti za nedostatečnou (52 procent) a nabídky různých typů hypoték za nepříliš srozumitelné (46 procent).
Hypoteční ústavy loni v Česku poskytly zhruba 52 tisíc občanských hypoték o úhrnné hodnotě 100 miliard korun. Celkový objem hypotečních úvěrů dnes představuje hodnotu ekvivalentní 7,6 procenta HDP. Unijní průměr je 45 procent, v Nizozemsku tento ukazatel dokonce překračuje úroveň 100 procent. V přepočtu na jednoho obyvatele má Česko hypoteční dluh ve výši 644 eur (přibližně 18 700 korun), průměr v Unii je 10 223 eur.