Knihobot, jedna z nejrychleji rostoucích společností v Česku, ohlásila dosažení dalšího významného milníku ve svém rozvoji. Zdejšímu knižnímu secondhandu se totiž podařilo získat dosud nejvyšší investici za dobu, co je na trhu, a to konkrétně v celkové výši čtyř milionů eur (asi sto milionů korun).
Vedoucím investorem se stal fond Genesis Growth Equity Fund I, k němuž se přidala rovněž investiční skupina Miton, která Knihobotu poskytla finance už v roce 2021. Získané peníze mají podpořit další růst firmy na zahraničních trzích v Rakousku a Německu, kam společnost loni expandovala pod značkou Bookbot.
Kupujete si knížky z druhé ruky?
„S pětiprocentním podílem na celém českém knižním trhu jsme ukázali, že secondhand může být první volbou. Musíte ale nabídnout opravdu dobrou službu pro zákazníky. Troufám si říct, že se nám to daří a že podobně kvalitní služba je ojedinělá také v Německu. I když si samozřejmě uvědomujeme, jak silná konkurence na tomto trhu panuje, první rok po expanzi ukázal, že o Bookbot je zájem. Nyní je tedy čas začít naši přítomnost v regionu DACH budovat ve velkém. Investice nám v tom pomůže,“ popsal zakladatel a šéf Knihobotu Dominik Gazdoš.
Re-commerce na vzestupu
Hledáním vhodného investora pro urychlení své zahraniční expanze se tuzemský knižní secondhand zabýval už nějakou dobu, podle Gazdoše to přitom rozhodně nebylo jednoduché. Nakonec ale Knihobot svým posláním zaujal Genesis Growth Equity Fund I, který věří velkému potenciálu sektoru re-commerce, jehož princip spočívá v opětovném prodeji použitého, zánovního nebo rozbaleného zboží.
Zmíněný investiční fond měl ovšem o společnost Knihobot zájem také z dalších důvodů. „Přesvědčila nás jasná vize na velkém trhu a silné duo zakladatelů s nezdolnou touhou zlepšovat svoji službu a hledat řešení i zdánlivě neřešitelných problémů. Díky tomu všemu věříme, že Knihobot má skvělé předpoklady dále růst a zopakovat svůj úspěch z Česka a Slovenska na západních trzích,“ uvedl Ondřej Pernica, Investment Manager Genesis Growth Equity Fund I.
Kromě toho navíc Knihobotu nahrává současné tržní prostředí, kdy sektor re-commerce roste rychleji než běžný trh s elektronickou komercí, přičemž podle studií je to každoročně o více než deset procent. I díky tomu nyní investoři Gazdošův knižní secondhand ohodnotili v rámci takzvaného Series A kola na více než 20 milionů eur (přes 500 milionů korun).
Nový sklad a kamenné pobočky
Knihobot skutečně věří, že v Evropě existuje velký potenciál pro růst obchodu s přečtenými knihami, což dokládají i údaje společnosti Persistence. Podle nich se v loňském roce odhadovalo, že odvětví v celém regionu vygeneruje tržby ve výši 6,2 miliardy dolarů, přičemž rok předtím to bylo pouze 5,7 miliardy.
Zdaleka největší podíl má přitom dlouhodobě německý trh, jenž generuje zhruba 1,5 miliardy dolarů. To je jeden z hlavních důvodů, proč se chce Knihobot soustředit hlavně na našeho západního souseda. „Německo je jasný focus. Chceme v Berlíně otevřít první kamennou pobočku a další budou následovat brzy,“ okomentoval nejbližší plány Gazdoš.
Co se týče dalších plánů do budoucna, Knihobot hodlá letos chce zdvojnásobit loňský obrat, který se vyšplhal přes 300 milionů korun. Aby toho bylo možné dosáhnout, společnost nedávno zprovoznila nové skladové haly v pražské Hostivaři. Ty nyní začaly zaplňovat i knihy z Rakouska, kde se úspěšně rozjela spolupráce s firmou Thalia, která je největší knihkupeckou sítí v celém regionu DACH.