Menu Zavřít

Zájem o svěřenské fondy mezi Čechy dvojnásobně vzrostl

16. 12. 2016
Autor: Podhora Marek

Češi objevují kouzlo svěřenských fondů. Podle odhadu Asociace pro podporu a rozvoj svěřenských fondů (APRSF) jich je nyní zhruba 600, tedy dvakrát více než koncem roku 2015. Nejvíce se řeší nemovitý majetek v hodnotě 0,5 až 2 miliony korun.

„Během posledního roku v rámci naší asociace vnímáme výrazný nárůst zájmu o svěřenské fondy. Po několika letech stagnace také strmě roste počet nově vznikajících fondů,“ říká James Turnbull z APRSF.

Důvodů je několik. Stále více lidí si uvědomuje jejich praktický přínos při řešení různorodých životních situací v rámci rodin. Důležitou roli také hraje rostoucí povědomí a sdílené zkušenosti, které majitelé fondů předávají svým známým či kolegům.

Zájmu o svěřenské fondy paradoxně nahrávají také aktuální legislativní změny, které zabraňují jejich zneužití k nekalým účelům. Takovou novinkou je například vznik registru svěřenských fondů.

Svěřenské fondy jsou v České republice - tak jako v jiných evropských zemích - využívány primárně na řešení rodinných situací. „Typická velikost tuzemského svěřenského fondu přitom odpovídá majetku v rozmezí 500 tisíc až dva miliony korun, přičemž nejčastějšími aktivy jsou domy, chaty a byty,“ vysvětluje Eva Hrušková ze společnosti Svěřenské fondy a trusty.


Čtěte také:

MM25_AI

Senátoři vrátili poslancům lex Babiš, má platit až od září

Česko chce zahraničním organizacím darovat téměř 25 milionů


  • Našli jste v článku chybu?