box
Jak vyplývá z ankety, velcí hráči ve vodárenství hodlají maximálně využít možností, které jim nabízejí v současnosti prosazované principy PPP neboli partnerství veřejného a soukromého sektoru. V tomto bodě se tak setkávají zájmy soukromých investorů s představami státních úředníků.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) podle slov náměstkyně ministra Ivany Hanačíkové připravuje zákon o veřejně-soukromých partnerstvích, který by měl zároveň obsahovat i Evropskou unií vyžadovanou právní úpravu dlouhodobých koncesí. Proto MMR výrazně podporuje provozní model, tedy oddělení vlastnictví infrastruktury a provozní činnosti. V podobném duchu se na nedávném parlamentním semináři k problematice vodárenství po vstupu ČR do EU vyjádřil i první náměstek ministra financí Eduard Janota: „Měli bychom preferovat jednoduchost, nějakou solidní smluvní základnu mezi veřejným sektorem a mezi sektorem privátním.“ jak dodal Janota, ústřední státní správa by měla obcím poskytovat poradenský servis, například definovat parametry smlouvy, kterou obce uzavírají se soukromými provozovateli.
Pavel Punčochář, vrchní ředitel sekce vodního hospodářství Ministerstva zemědělství (MZe), zdůrazňuje, že u smíšeného modelu dochází oproti modelu provoznímu k různému podílu privátního sektoru a možnost čerpání fondů evropských společenství se snižuje. Proto i MZe ve své koncepci jasně podporuje provozní model.