Menu Zavřít

Zákaz konkurence

11. 2. 2008
Autor: Euro.cz

Musí mi zaměstnanec (jako svému zaměstnavateli) oznámit sjednání dalšího pracovního poměru nebo zahájení podnikání?

Jak je to se zákazem konkurence?

Martina Sovová

V zásadě platí, že v souvislosti se sjednáním souběžného zaměstnání (pracovního poměru nebo dohody o práci konané mimo pracovní poměr) nemá zaměstnanec ke svému dosavadnímu zaměstnavateli žádnou ohlašovací povinnost.

Existuje zde ale důležitá výjimka: Výdělečnou činnost, která je shodná s předmětem činnosti zaměstnavatele, u něhož jsou zaměstnáni, mohou zaměstnanci vykonávat jen s jeho předchozím písemným souhlasem. Firma je tak chráněna před možným konkurenčním zneužitím poznatků, informací a údajů, k nimž má zaměstnanec přístup v souvislosti s výkonem svého zaměstnání.

Výdělečnou činností je přitom jakákoliv činnost vykonávaná za účelem dosažení výdělku nebo zisku. Její „právní režim“ není rozhodující. Jde tedy nejen o pracovněprávní vztah k jinému zaměstnavateli, ale i podnikání (samostatnou výdělečnou činnost), zpravidla na základě živnostenského oprávnění. Stejně tak by se jednalo o členství ve statutárních orgánech obchodních společností a podobně. Předmět činnosti zaměstnavatele je možno zjistit především ze zápisu v obchodním nebo živnostenském rejstříku.

Ostatní činnosti – tedy ty, které nejsou shodné s předmětem činnosti zaměstnavatele – mohou zaměstnanci vykonávat bez omezení. (Například mzdová účetní stavební firmy může bez omezení vykonávat účetní práce, ale nemůže bez souhlasu zaměstnavatele podnikat nebo pracovat ve stavebnictví.)

Jestliže zaměstnavatel svůj souhlas odvolá, musí být odvolání písemné, přičemž je povinen v něm uvést důvody změny svého rozhodnutí. Zaměstnanec je pak povinen bez zbytečného odkladu výdělečnou činnost ukončit.

Výše uvedené omezení výdělečné činnosti (nutný souhlas) se však nevztahuje na výkon vědecké, pedagogické, publicistické, literární a umělecké činnosti.

MM25_AI

Richard W. Fetter

právník

  • Našli jste v článku chybu?