Menu Zavřít

Zákaz konkurence

11. 8. 2003
Autor: Euro.cz

Může obchodní společnost zakázat společníkovi nebo jejímu členovi konkurenční činnost, to znamená například podnikání ve stejném oboru činnosti, jako má tato společnost?Obchodní zákoník umožňuje v § 65 a v dalších ustanoveních společnostem, aby ve společenských smlouvách zakázaly např.

VAŠE DOTAZY, NAŠE ODPOVĚDI

bitcoin_skoleni

Může obchodní společnost zakázat společníkovi nebo jejímu členovi konkurenční činnost, to znamená například podnikání ve stejném oboru činnosti, jako má tato společnost?

Obchodní zákoník umožňuje v § 65 a v dalších ustanoveních společnostem, aby ve společenských smlouvách zakázaly např. společníkům vyvíjet konkurenční činnost. Bez svolení ostatních společníků nesmí pak společník podnikat v předmětu podnikání společnosti, a to ani ve prospěch jiných osob, ani zprostředkovávat obchody společnosti pro jiného. Nemůže být ani statutárním nebo jiným orgánem nebo členem orgánu společnosti s obdobným předmětem podnikání. Společenská smlouva může však upravit zákaz konkurence jinak. Jde tedy o určité omezení podnikání společníků a omezuje se pouze na činnost, kterou nevykonávají v pracovněprávních vztazích. Pokud by společník vykonával určitou činnost ke společnosti v pracovněprávním vztahu, může se uplatnit takzvaná konkurenční doložka podle novely zákoníku práce s účinností od 1. ledna 2001. Umožňuje v § 29 odstavec 2 zák. práce uvést do smlouvy závazek, podle něhož zaměstnanec nebude po stanovenou dobu (nejdéle do jednoho roku po skončení pracovního poměru) vykonávat pro jiného zaměstnavatele nebo na vlastní účet činnost, která je předmětem činnosti zaměstnavatele nebo jinou činnost soutěžní povahy. Za porušení tohoto závazku může být sjednána přiměřená smluvní pokuta. V praxi se jedná o pracovní, ale i o manažerskou smlouvu, v níž může být tento závazek. Konkurencí není jen pracovní poměr, který zaměstnanec sjedná s jinou společností, ale i například dohoda o provedení práce, činnost podle živnostenského listu, výdělek podle občanského zákoníku a další formy činnosti. Musí se však jednat o výdělečnou činnost (konkurenční nebo soutěžní jednání) ve stejném předmětu činnosti, jaký má společnost, u níž je zaměstnanec v pracovním poměru.

  • Našli jste v článku chybu?