Menu Zavřít

Zákaz používaní Applu v Číně? Americký technologický gigant ztratil 200 miliard dolarů kvůli obávám z plánovaných restrikcí

8. 9. 2023
Doba čtení: 2 minuty
Autor: Depositphotos
  • Akcie společnosti Apple ve středu a čtvrtek výrazně klesly, takže firma dohromady ztratila zhruba 200 miliard dolarů
  • Můžou za to především aktuální informace hovořící o tom, že Čína plánuje zakázat používání iPhonů pro zaměstnance vládních agentur a některých dalších společností
  • Podle analytiků je zajímavé, že diskuze o restrikcích přichází v době, kdy čínský Huawei vydal nový vlajkový smartphone

Těžká rána pro nejhodnotnější společnost na světě. I tak by se dalo popsat aktuální dění týkající se amerického Applu, jehož produkty pravděpodobně nebudou smět vlastnit pracovníci čínských vládních agentur a firem, které jsou na vládu napojené. Informaci o tomto kroku přinesla například agentura Bloomberg nebo Wall Street Journal.

Nejnovější zpráva vyvolala silné znepokojení u mnoha investorů Applu. Ti se obávají především výrazného poklesu prodejů iPhonů v druhé největší světové ekonomice. Technologický gigant kvůli tomu ve středu zaznamenal největší denní pokles akcií za více než měsíc. Společnost podle CNN ztratila během dvou dnů asi 200 miliard dolarů (více než 4,5 bilionu korun) a její akcie jsou na tom aktuálně nejhůře z celého indexu Dow Jones Industrial Average.

Změna dlouhodobého postoje

Zákaz prodeje iPhonů by mohl být pro Apple velmi závažným problémem. Čína je totiž jeho největším zahraničním trhem a tamní prodeje podle odborníků představovaly zhruba pětinu jejích celkových příjmů v loňském roce. Kalifornská firma sice nezveřejňuje prodeje iPhonů v jednotlivých zemích, analytici z výzkumné firmy TechInsights ale odhadují, že v minulém čtvrtletí bylo v Číně prodáno více těchto přístrojů než ve Spojených státech. Apple také vyrábí většinu svých smartphonů v čínských továrnách.

Hodnota největších světových firem se výrazně propadla. Nejhůře je na tom finanční sektor, ve vedení zůstává Apple
Přečtěte si také:

Hodnota největších světových firem se výrazně propadla. Nejhůře je na tom finanční sektor, ve vedení zůstává Apple

Podle analytika společnosti KeyBanc Capital Brandona Nispela má díky této skutečnosti americký gigant poměrně důležitou roli v celé čínské ekonomice, a právě proto se až dosud řada odborníků domnívala, že pokud jde o různá státní omezení, je firma je v relativním bezpečí. „Aktuální informace nás však vedou k otázce, zda se čínská vláda tento dlouhodobý postoj nerozhodla změnit,“ uvedl Nispel.

Americkým novinářům se povedlo získat informace o tom, že čínské úřady zakázaly používání iPhonů pro úředníky ústřední vlády, přičemž vedení o tomto omezení informovalo i své zaměstnance. Ve čtvrtek pak Bloomberg oznámil, že restrikce byly rozšířeny na všechny státem podporované firmy, včetně energetického gigantu PetroChina, který zaměstnává miliony pracovníků a kontroluje rozsáhlé oblasti čínské ekonomiky.

V USA budou vyšetřovat Huawei

Analytici Bank of America ve čtvrtek uvedli, že potenciální zákaz prodeje iPhonů přichází v době, kdy čínský výrobce mobilních telefonů Huawei představil svůj nový vlajkový smartphone. Toto načasování je podle odborníků velmi zajímavé a vyvolává spekulace ohledně skutečných důvodů, které za aktuálními restrikcemi stojí, respektive stát mohou.

MM25_AI

Prodeje nových mobilních telefonů klesají, největší zájem je však paradoxně o prémiové modely
Přečtěte si také:

Prodeje nových mobilních telefonů klesají, největší zájem je však paradoxně o prémiové modely

Uvedení nového smartphonu od Huawei ale hýbe technologickým odvětvím i z jiných důvodů. Vláda Spojených států totiž v úterý oznámila, že bude vyšetřovat, zda nebyla při vývoji jeho nového čipu porušena aktuální americká omezení na vývoz polovodičů do Číny.

Vhledem k současné situaci dochází k výraznému zvýšení napětí na celém technologickém trhu, což se projevilo na poklesu akcií mnoha významných společností. Index Nasdaq Composite ve čtvrtek klesl o necelé jedno procento, zatímco polovodičový sektor o více než dvě. 

  • Našli jste v článku chybu?