Martin Pecina pionýrem transparentních tendrů
BRNO (keš) - Martin Pecina, dosavadní náměstek ministra průmyslu a obchodu, naznačil své představy o fungování antimonopolního úřadu. V první řadě chce skoncovat s lidoveckým pokrytectvím. „Pokud bych se do čela ÚOHS dostal já, okamžitě navrhnu Parlamentu novelu zákona o zadávání veřejných zakázek, která by legalizovala úplatky při tendrech,“ zdůrazňuje. Pecina vychází z premisy, že korupci stejně jako prostituci nelze vymýtit, proto je lépe, když stát tyto tradiční patologické společenské jevy dostane pod svou kontrolu, aby na nich mohly profitovat i veřejné rozpočty.
Sociálnědemokratický činitel ve věcném záměru novely zákona navrhuje, aby nabídková cena byla vždy dvousložková. „Každý uchazeč o zakázku uvede v nabídce jednak základní předpokládanou cenu předmětu veřejné zakázky a dále celkový objem odměn pro členy hodnotící komise a ostatní veřejné činitele s detailním rozdělovníkem. Sama komise poté určí váhu finančních kritérií pro celkové hodnocení. Při otevírání obálek s nabídkami se komise bude muset přesvědčit, že velké obálky též obsahují malé se slíbenou hotovostí. Sám uchazeč zároveň musí před komisí prokázat, že provize řádně zdanil, aby se předešlo okrádání státu,“ osvětluje své představy Pecina.
Zdá se, že Pecinův návrh nové transparentní zakázkové legislativy získá širokou politickou podporu na obecní, krajské i celorepublikové úrovni. „Konečně chce někdo zjednat pořádek, ne jako Josef Bednář, který před problémem zavíral oči a spínal ruce. Není možné, aby byli neustále upláceni ti samí činitelé a na ostatní se nepamatovalo. Novela do systému vnese tolik potřebný prvek spravedlnosti. Nikdo už nebude nikomu závidět a práce ve veřejné sféře se stane ještě atraktivnější,“ uvádí ve svém tiskovém prohlášení Svaz měst a obcí. Jedině vedení KDU-ČSL se vyjadřuje zdrženlivě. „Spíše projde velbloud uchem jehly nežli bohatý veřejný činitel vejde do království nebeského,“ vzkázal z pražského Veleslavína Miroslav Kalousek.