Menu Zavřít

ZÁKAZNÍK A PÁN

6. 12. 2001
Autor: Euro.cz

Firmě prý nehrozí finanční potíže

EURO: Odvolání šéfa přenosové soustavy (ČEPS) Aleše Tomce kvůli údajnému střetu zájmů vyvolalo značný rozruch. Můžete vysvětlit, co hrozilo, zvláště když operátor trhu není zatím vůbec funkční?
MÍL: Představenstvo ČEZ odvolalo pana Tomce z důvodu konfliktu zájmů, když jako předseda představenstva ČEPS byl současně členem představenstva společnosti Operátora trhu s elektřinou. Je to nepřípustné z hlediska transparentnosti rodícího se trhu s elektřinou, a to zvláště v době, kdy narůstá kritika této domnělé nedostatečné průhlednosti a zároveň probíhá privatizace. A to bez ohledu na skutečnost, že Česká republika je v oddělení přenosové soustavy od výroby výrazně dále než řada zemí Evropské unie. Přenosová soustava je oddělena nejen účetně a právně, ale i manažersky, v představenstvu není žádný zástupce ČEZ a v šestičlenné dozorčí radě pouze jeden, kvůli formální kontrole hospodaření. Manažersky oddělena byla loni, hned po nástupu nového vedení firmy.
Operátor trhu má naprosto klíčové postavení, protože přes něj půjdou všechny kontrakty uzavřené subjekty na trhu. Získané informace nemohou sdílet žádné další subjekty na trhu, pokud nechceme hned na začátku trh zdiskreditovat.

EURO: Můžete uvést konkrétní případ? MÍL: Operátor trhu řídí trh s elektřinou a ČEPS řídí trh s podpůrnými službami. Oba se navzájem ovlivňují. Dodavatel svůj zdroj rozděluje, část vyrábí elektřinu a část poskytuje podpůrné služby. Pokud máte informaci z jednoho trhu, kolik kapacity jednotlivé firmy zde uplatňují, pak si můžete dovodit tu zbývající část. Tyto trhy nemohou být propojeny zástupcem některého z účastníků trhu, v tomto případě společností ČEZ. Dovedu si představit, jak by ostatní účastníci napadli to, že ČEZ může zneužívat tuto znalost z obou trhů ve svůj prospěch.
Aby úsilí ČEZ o průhlednost trhu bylo zjevné a nezpochybnitelné, Aleše Tomce nahradí renomovaný manažer Arnošt Poul, bývalý ředitel Elektráren Opatovice, který nyní řídí strategický rozvoj společnosti Východočeská energetika.

EURO: Mezinárodní uznání šéfa ČEPS (EURO 48/2001) se mohlo projevit kladně i na ceně privatizované společnosti, a naopak způsob jeho odvolání, který bývá v západním světě určitým signálem, může mít opačný vliv. Nemyslíte si, že jste dal přednost rychlosti, která nebyla nutná, před nalezením rozumného řešení?
MÍL: Operátor trhu začne plně fungovat brzy, ale již nyní jsou uzavírány smlouvy na dodávku elektřiny. Představenstvo se rozhodovalo týden před tímto krokem na základě materiálů zpracovaných nezávisle dvěma úseky ČEZ. Jsem přesvědčen, že představenstvo toto rozhodnutí obhájí i před akcionáři.

EURO: Spekuluje se o tom, že ČEZ bude mít v příštím roce problémy vyvolané otevřením trhu. Hrozí propad tržeb a po zprovoznění Temelína významně narostou odpisy.
MÍL: Finanční problémy nehrozí. ČEZ od roku 1992 prodává elektřinu distribučním společnostem za stejnou cenu. Pokud bychom zohlednili vliv inflace, pak naše ceny poklesly zhruba o polovinu. Za první tři čtvrtletí letošního roku se naše prodejní cena pro distribuční společnosti pohybovala kolem 93 haléřů za kWh. Díky úsporným a racionalizačním opatřením mohl ČEZ elektřinu pro příští rok dále zlevnit. Jeho nová nabídka duhové energie je levnější, než jeho dodávky pro domácí trh v letošním roce. Nabídka bude o zhruba pět procent nižší než je regulátorem určená předávací cena mezi ČEZ a distributory pro rok 2001. ČEZ se rozhodl, že prioritou je mít co největší podíl na domácím trhu a hospodářský výsledek se v příštím roce může blížit nule. Manažeři dostali úkol dále hledat možnosti úspor tak, abychom skončili v černých číslech.
Výše účetního zisku, ovlivněného temelínskými odpisy jako nákladovou položkou, nesouvisí s finačním zdravím firmy. ČEZ bude nadále - a čím dál tím více - produkovat volné finační prostředky. Věřím, že díky své vysoké konkurenceschopnosti udrží a zvýší svůj šedesátiprocentní podíl na trhu.

bitcoin školení listopad 24

EURO: Je import elektřiny pro ČEZ vážnou konkurencí, protože zahraniční výrobci dokáží vyrábět levněji? Co je vaší prioritou, zachování nasmlouvaných odběrů uhlí, nebo možnost snížení ceny elektřiny pro konečného zákazníka?
MÍL: ČEZ vyrábí určitě levněji než zahraniční konkurence, vyplývá to ze všech srovnání, která se kdy objevila. Již nyní má zajištěn prodej 31,7 TWh na příští rok, což je 85 procent očekávaného prodeje na domácí trh. Další nabídka se dokončuje a určité množství si ČEZ ponechá na krátkodobé obchody, které budou hrát od příštího roku větší roli a lze při nich dosáhnout vyšších zisků. V historii se nikdy nestalo, aby ČEZ již v půlce listopadu měl zajištěn odbyt takovéhoto množství elektřiny, a to považuji za velký úspěch. Až nyní budeme uzavírat smlouvy na odběr uhlí, protože se musí odvíjet od zajištění odbytu. To dříve nebylo pravidlem. Prioritou je zajistit co největší odbyt elektřiny z našich elektráren. Naší filozofií však je, že dodavatelům se bude dařit dobře, pokud se bude dařit nám. Tomu odpovídá například jednání o cenách uhlí.
Naše nabídka nejlevnější, takzvané „žluté elektřiny“ pro příští rok činila 73 haléřů za kWh. Je na stejné úrovni jako nově uzavírané kontrakty na vývoz a je níže než obdobná dodávka v Německu, Rakousku nebo Polsku, kde stojí zhruba 78 haléřů za kWh. Nezapomeňme ale, že německé firmy za podpůrné služby získávají příjem, který jim pokrývá fixní náklady a že jde o společnosti vlastnící doly, výrobu, přenos i distribuci. Rakousko uplatňuje vůči sousedům ochranná opatření a chrání si trh.

EURO: Kauza ČEZ versus Severomoravská energetika (SME) má vítěze, a tím je váš podnik. Je ale ztráta zákazníka vítězstvím? Domníváte se, že ČEZ naplnil jedno z pravidel trhu o spokojeném a opečovávaném zákazníkovi, nebo jen prokázal sílu dominantního výrobce? MÍL: Nelze mluvit o vítězi a poraženém. Máme novou obchodní strategii a nemohli jsme čekat až budou hotové všechny vyhlášky, které vymezí nově se otevírající trh od příštího roku. Asi by bylo logické, aby si zákazníci vybírali své dodavatele, ale protože pro ČEZ se trh otevírá od příštího roku stoprocentně a musí zároveň jednat i ze svými dodavateli a připravovat rozpočty, byl dotlačen do tohoto systému, který mnozí považují za výborný marketingový tah. Sedm distributorů z osmi nemělo s tímto systémem problém, pouze SME ano. Zde mi dovolte trochu historie. Všichni měli závazně potvrdit využití první naší nabídky takzvané žluté elektřiny do 10. září 2001 do 16:00. Potvrdili svůj zájem, jen SME nás požádala o výjimku s tím, že podle stanov musí o kontraktu rozhodnout dozorčí rada. Protože vedení ostatních distributorů nejsou takto vázána, uznal ČEZ specifičnost situace a pro SME prodloužil platnost nabídky. Do 13. září do 10:00, protože dozorčí rada SME zasedala den předtím. Večer 12. září nás vedení SME informovalo o tom, že dozorčí rada naši nabídku odmítá. Byli jsme překvapeni i proto, že nabídka byla písemně předložena na množství do nabídnuté výše. Distribuční společnost si tedy mohla vybrat, zda bude chtít celé množství nebo část. Všichni ostatní vzali celé množství. Zároveň jsme všem písemně garantovali, že nikomu nenabídneme elektřinu levněji. Tento krok jsme učinili proto, že si uvědomujeme nejistoty distribučních firem z hlediska možné ztráty oprávněných zákazníků, to značí, garantovali jsme, že oprávněným zákazníkům nenabídneme elektřinu levněji. Také jsme garantovali, že průměrná cena naší nabídky pro rok 2002 bude nižší než je letošní průměrná cena určená regulátorem.
Po odmítavém stanovisku SME musel ČEZ postupovat na základě pravidel, která všem oznámil. V souladu s požadavky regulátora jsme se snažili přistupovat ke všem rovně. ČEZ nevyužitou nabídku ze strany SME ve výši zhruba 2,6 TWh nabídl v soutěži všem zájemcům: distributorům, oprávněným zákazníkům, licencovaným obchodníkům. Vyvolávací cena byla 73 haléřů za kWh, ale v soutěži trh ocenil cenu dodávky výše.
V pátek 14. září, dvě hodiny před půlnocí, doručili zástupci SME do vrátnice hlavní správy ČEZ podepsanou Smlouvu o dodávce elektřiny v roce 2002 v podobě, jak byla SME předložena. Zato změna nás velmi překvapila a zároveň zarmoutila, protože již přišla po všech termínech a poté, co bylo závazně potvrzeno množství elektřiny pro veřejnou soutěž. ČEZ jako dominantní výrobce si nemůže v žádném případě dovolit postupovat k oprávněným zákazníkům odlišně a zvýhodnit jednoho z nich. Dostal by se do rozporu se zákonem. Mrzí nás to, protože je naším nejvyšším zájmem mít dobré vztahy se zákazníky.
Nyní ČEZ dokončil rebilanci zdrojů a zpřesnil odhady. Vyhodnocujeme ještě další možnosti a oslovíme všechny zákazníky, aby se na nás obrátili, pokud mají ještě nějaká přání ohledně dodávek elektřiny. Pokud to naše zdroje umožní, vyjdeme jim maximálně vstříc. Platí to i pro SME.

  • Našli jste v článku chybu?