Menu Zavřít

Zakletý bitcoin. Stát nedokáže ohlídat byznys ve virtuální měně

30. 9. 2016
Autor: čtk

Prázdné účetní závěrky, minimální daně a zmatek na úřadech. České vládní instituce si neví rady s bitcoinovým byznysem. Finanční správa a Česká národní banka neumějí vymyslet pravidla, kterými by podnikatele obchodující ve virtuální měně donutily platit daně.

Stovky tisíc finančních operací, expanze do maloobchodních sítí a navzdory tomu nulové účetní závěrky. České společnosti obchodující v bitcoinech, včetně těch nejznámějších, oficiálně nevydělávají ani korunu. Může za to děravá legislativa, která bitcoin nepovažuje ani za peníze, ani za komoditu.

A to navzdory faktu, že si dnes za virtuální měnu nakoupíte různé zboží a služby ve stovkách obchodů, včetně těch kamenných. „Hlavní problém z pohledu Finanční správy je, jak se mají virtuální měny zdaňovat. Obecně se jedná o to, jestli jsou virtuální měny měnou, nebo komoditou. Kdy a jak je tedy zdaňovat. To se týká i činností s nimi spojených, jako je manipulace s bitcoiny směnárenskou činností. K tomuto se vedla a vede široká debata jak na půdě Finanční správy, tak na půdě České národní banky a Ministerstva financí, bohužel bez jednotného výsledku,“ uvádí mluvčí Generálního finančního ředitelství Petra Petlachová.

Bez pák

Společnosti, které umožňují nákup zboží a služeb ve virtuální měně, směňují bitcoiny za oficiální měnu, nabízejí směnu na internetu nebo také v bitcoinmatech, uvádějí v účetní kolonce tržby nulové hodnoty. Web Euro.cz si to potvrdil průzkumem pěti nejznámějších z nich. Veškerý příjem v bitcoinech tedy mohou třeba v zahraničí vyměnit za dolary a těšit se z nezdaněného výdělku.

Podle současného výkladu české legislativy pro generování nových bitcoinů a jiných virtuálních měn není definována žádná speciální živnost. Podle finančního úřadu jsou veškeré příjmy plynoucí z prodeje bitcoinů chápány jako příjem podléhající dani z příjmů. Navzdory tomu neexistuje nástroj jak firmy donutit virtuální příjmy přiznat a následně zdanit.

Přešlapování na místě

Jediným krokem, který směrem k regulaci virtuálního byznysu v Česku přišel, je nová směrnice Bruselu. Evropská komise v červenci navrhla přísnější pravidla pro nakládání s virtuálními měnami. „Společnosti, které se zabývají jejich výměnou za reálné peníze, mají nově spadat pod směrnici Evropského parlamentu proti praní špinavých peněz a financování terorismu a ve snaze omezit anonymitu by měly kontrolovat identitu zákazníků,“ uvádí Petra Petlachová.

I když směrnice vejde v platnost, se zdaněním v Česku to bez tuzemské úpravy neudělá nic. Bitcoin je podle Finanční správy z pohledu soukromého práva věcí nehmotnou, movitou a zastupitelnou. „Zároveň platná a účinná veřejnoprávní úprava neumožňuje zařadit bitcoiny mezi peníze ani elektronické peníze. Tato skutečnost se odráží i na způsobu účtování a zdanění ekonomických aktivit spojených s bitcoinovými transakcemi,“ vysvětluje Petlachová.

Finanční analytický útvar patřící do gesce ministerstva financí loni sliboval, že úpravu pro bitcoin zahrne do novely zákona proti praní špinavých peněz a financování terorismu. Po roce se však nepohnul ani o centimetr a novela bude zřejmě pouze povinně reflektovat požadavky nové směrnice.

Floridský precedent

Mezi nejznámější české firmy obchodující s bitcoiny patří world BTC business, General Bytes, Bitcoinpay, Simple coin, Digital Financial Services, či Rubicoin. Nejčastěji provozují virtuální burzu či směnárnu, nově však nabízejí směňovaní v maloobchodních sítích, nákupy služeb a zboží nebo směny v automatech.

O tom, zda bitcoiny jsou, nebo nejsou peníze, se vede debata na celém světě. Zhruba před rokem oznámila americká banka Goldman Sachs investici několika desítek milionů dolarů do podílu v bitcoinovém startupu Circle Internet Financial. Investice prestižní banky do projektu digitální peněženky pro spotřebitelské masy podle mnohých znamenala mezikrok potřebný pro náklonnost úřadů uznat bitcoin jako měnu.

MM25_AI

Po pár měsících však ze státu Florida zaznívá protichůdná tendence. Tamní soud v případě podvodu s kradenými identitami vyřkl verdikt, ve kterém zaznělo, že bitcoiny penězi nejsou. Rozhodnutí floridského soudu se stává precedentním pro soudy po celých Spojených státech, které budou rozhodovat v podobných případech.


Čtěte také:

Babiš vytáhl proti bitcoinu, chce zabránit praní špinavých peněz

Bitcoinová pyramida? Český Maximus Coin před úřady prchl na Maltu

Autor bitcoinu chystá patentové impérium

  • Našli jste v článku chybu?