Spor o zakázku na obrněná vozidla Pandur pokračuje
Ministerstvo obrany ČR obnovilo jednání s rakouskou firmou Steyr o dodávce obrněných transportérů Pandur II pro českou armádu. Po jednání vlády o tom informoval premiér Mirek Topolánek. Na dohodu s původním dodavatelem vymezil kabinet čas do 5. března. V případě, že jednání do té doby neskončí úspěšně, rozhodne vláda o novém výběrovém řízení. Původní kontrakt na dodání 199 transportérů přitom česká strana vypověděla loni 11. prosince.
Spor kolem vypovězené smlouvy na nákup transportérů se tak trochu změnil v zákopovou válku. Kromě šéfů amerického koncernu General Dynamics, jemuž rakouský výrobce patří, byl k jednáním přizván i americký vojenský atašé v Praze. „Američané si nepřátelský akt Čechů nechtějí dát líbit,“ napsal rakouský list Kurier. A dále uvádí: „Manažeři Steyru s touto podporou vystupují mnohem sebevědoměji a uvádějí, že skutečným důvodem zrušení zakázky nebyly technické nedostatky pandurů, ale spory mezi českými politiky.“
Výzvědná služba General Dynamics funguje asi dobře. V komisi, která ministerstvu nedoporučila nákup těchto transportérů, to byli pouze dva lidé, shodou okolností naklonění jedné z vládních koaličních stran, kteří striktně trvali na odstoupení od smlouvy.
Američané, kteří akceptují snížení objednaných transportérů ze 199 na 110 se dohodli s ministerstvem na vytvoření dvou expertních komisí, jež by už tento týden pokračovaly v jednáních. Podle britského experta Paula Beavera je sice Pandur II špičkové bojové vozidlo současnosti, ale většina armád se už stará, aby si pořídila vozidla příští generace. „Těm odpovídají některá francouzská, britská vozidla či transportéry finské Patrie. Ty jsou schopny zajistit nejen mírotvorné, ale i bojové operace,“ řekl Beaver pro Českou televizi. Patrii však výběrová komise odmítla.